19.07.2020 Źródło: China Daily via CGTN

Jezioro Nam Co w centralnej części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Chińscy naukowcy ujawnili reakcję jezior położonych na Wyżynie Tybetańskiej na zmiany klimatyczne w ciągu ostatnich pięciu dekad - poinformowała Chińska Akademia Nauk (CAS).

Aby lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne i cykl wodny naukowcy z Instytutu Badań na Wyżynie Tybetańskiej (ITP) w ramach CAS podsumowali ewolucję, wzorce przestrzenne i mechanizm napędowy zmian jezior wysokogórskich  na Wyżynie Tybetańskiej.

W artykule podsumowującym badania, opublikowanym w czasopiśmie Earth-Science Reviews, przeanalizowano zagadnienia, w tym międzyroczne i sezonowe zmiany jezior wysokogórskich, ich kompleksową reakcję na zmiany klimatyczne, a także mechanizm napędzający ewolucję jezior w ciągu ostatnich 50 lat.

Według czasopisma, Wyżyna Tybetańska  był świadkiem niewielkiego spadku powierzchni, poziomu i objętości jezior od 1976 do połowy lat 90. XX wieku, po czym nastąpił trwały, szybki wzrost.

W ciągu ostatnich 50 lat wzorce przestrzenne wskazywały na ogólny wzrost powierzchni jezior na północy Wyżyny Tybetańskiej , a na południu zmniejszenie. Zmiany temperatury jezior były ujemnie skorelowane ze zmianami poziomu wody i czasem utrzymywania się lodu w jeziorze.

W artykule poinformowano również, że zwiększone opady były głównym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększonego magazynowania wody w jeziorze, a także utraty masy lodowca i rozmarzania wiecznej zmarzliny.

W najbliższym czasie oczekuje się, że jeziora na Wyżynie Tybetańskiej  nadal będą się rozszerzać. Interdyscyplinarne badania jezior są pilnie potrzebne, aby lepiej zrozumieć interakcje klimat-kriosfera-hydrosfera oraz zarządzanie zasobami wodnymi, powiedział Zhang Guoqing z ITP.

-------------------------------
(Jeśli chcesz wnieść swój wkład i mieć konkretną wiedzę, skontaktuj się z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).