2020-08-18 Źródło: Xinhua via chinadaily.com.cn
Chińscy naukowcy wykorzystali drony do monitorowania warunków życia antylop tybetańskich i obserwowali 60 000 populację tego gatunku w Nagqu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Badacze z Instytutu Zoologii Shaanxi zbadali narodziny, migrację i środowisko ekologiczne antylop tybetańskich w Narodowym Rezerwacie Przyrody Qiangtang w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Wykorzystali metody badawcze łączące dron i obserwację naziemną.


7 lipca 2020, stado antylop tybetańskich żeruje na pastwisku w Narodowym Rezerwacie Przyrody Changtang wTybetańskim Regionie Autonomicznym 7 lipca. CHOGO / XINHUA


Drony wykonały 12 lotów testowych w rezerwacie i umożliwiły obserwację ponad 100 kilometrów kwadratowych. Rozdzielczość obrazów przetwarzanych przez drony pozwoliła rozpoznawać nowo narodzone antylopy.

Zaobserwowano 60 000 antylop tybetańskich, tworzących dużą grupę migracyjną, ustawioną w szeregu na długości prawie sześciu kilometrów, poinformowało w poniedziałek pismo China Science Daily.

Populacja antylop tybetańskich została obliczona za pomocą oprogramowania do przetwarzania danych zbieranych przez drony, powiedział Wu Xiaomin, pracownik naukowy Instytutu. Oprogramowanie,wspomagane rozpoznaniem kamery termowizyjnej, nałożyło na powierzchnię ziemi siatkę kwadratów i automatycznie policzyło antylopy.
Na podstawie obserwacji naziemnych i analizy danych z dronów, naukowcy są przekonani, że w tym roku populacja antylop tybetańskich znacznie wzrosła. Wynika to efektywnej poprawy jakości siedlisk i postępującej odbudowy środowiska ekologicznego, stopniowo zmniejszają się również zakłócenia podczas migracji.

Przeżywalność miotów po długodystansowej migracji samic antylop tybetańskich wynosiła w poprzednich latach około 80%. Naukowcy odkryli, że w tym roku liczba ta osiągnęła ponad 90 procent.

Od 2013 r. naukowcy wraz z Wu badali migrację antylop tybetańskich za pomocą opracowanego przez siebie chińskiego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou. Notowali podstawowe dane, w tym trasy migracji, czasy i prędkość przejść w nowe miejsca różnych gatunków zwierząt żyjących i rozmnażających się w Narodowym Rezerwacie Przyrody Qiangtang. Wśród nich wiele jest nadal zagrożonych wyginięciem.

Antylopy tybetańskie występują głównie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, Prowincji Qinghai i Autonomicznym Regionie Xinjiang Uygur. Gatunek ten znajduje się w Chinach pod najwyższą ochroną państwową.

W XX wieku populacja antylop tybetańskich gwałtownie spadła z 200 000 do 20 000 z powodu nielegalnych polowań. Odrodziła się dzięki wysiłkom na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców terenów zajmowanych przez antylopy i walce z kłusownictwem.