2020-09-08  źródło: Xinhua via china.org.cn

Naukowcy odkryli, że zanik lodu morskiego w Arktyce zintensyfikował transport zanieczyszczeń, takich jak aerozole, na Wyżynę Tybetańską, poinformowała Chińska Akademia Nauk (CAS).

Ze względu na cyrkulację atmosferyczną aerozole pochodzące z Azji Południowej i Środkowej są transportowane na płaskowyż i wpływają na jego klimat i środowisko.

Naukowcy z chińskich i zagranicznych instytucji, w tym z Instytutu Badań na Płaskowyżu Tybetańskim (ITP) Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Bergen w Norwegii, przeanalizowali dane dotyczące aerozoli atmosferycznych Wyżyny.

 


Badanie ujawniło, że tzw. głębokość optyczna aerozolu, czyli pomiar aerozoli, wykazuje znaczący wzrost roczny w kwietniu, który jest okresem częstego występowania zanieczyszczeń związanych z takimi zjawiskami jak pożary lasów i wypalanie ściernisk w Azji Południowej.

Zanik lodu morskiego w Arktyce na skutek globalnego ocieplenia wpływa na cyrkulację atmosferyczną. Ostatecznie powoduje to zintensyfikowany transport aerozoli i innych zanieczyszczeń w kierunku  Wyżyny Tybetańskiej, przyspieszając w ten sposób topnienie lodowców płaskowyżu, powiedział Wan Xin z ITP.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change otwierają nową perspektywę dla zrozumienia transgranicznego transportu zanieczyszczeń na Wyżynę Tybetańską.