2020-09-16 Źródło: Xinhua via china.org.cn

Zdolny do latania na wysokości 6000 metrów i prowadzenia monitoringu środowiska chiński  aerorobot pomaga naukowcom dowiedzieć się więcej o „dachu świata”.

Dron o nazwie Yunque może prowadzić badania środowiskowe na dużych wysokościach i był używany do monitorowania lodowców i jezior podczas drugiej kompleksowej chińskiej ekspedycji naukowej na Wyżynę Tybetańską

Wyżyna Tybetańska, znana ze swojej dużej wysokości, rzadkiego powietrza i surowej pogody, stanowi wyzwanie dla badań naukowych. W przypadku obszarów położonych na bardzo dużych wysokościach, do których trudno dotrzeć  badaczom, brak danych ogranicza możliwości wszechstronnych i dogłębnych badań naukowych.

Opracowany przez naukowców z Instytutu  Automatyzacji Chińskiej Akademii Nauk w Shenyang, robot może samodzielnie startować i lądować, latać po ustalonej trasie i omijać dynamiczne i statyczne przeszkody w ekstremalnych warunkach, takich jak rozrzedzone powietrze i silny wiatr.

Może przenosić 5 kg próbek do badań naukowych, wytrzymywać silne wiatry o sile siedmiu stopni i latać na wysokości 6000 metrów przez prawie 30 minut.

Na obszarach lodowcowych na wysokości 6000 metrów robot prowadził w podczerwieni monitoring termiczny lodu, badał i modelował trójwymiarową topografię oraz monitorował temperaturę, wilgotność i zawartość sadzy w atmosferze na dużych wysokościach.

W jeziorze Namtso, znajdującym się na wysokości 4730 metrów nad poziomem morza, robot automatycznie pobierał próbki wód głębinowych i prowadził monitorowanie temperatury wody w jeziorze w czasie rzeczywistym.

To pokazało, że robot może objąć wszystkie terenowe stacje badawcze i większość obszarów lodowcowych  na Wyżynie Tybetańskiej.

Jak poinformowali naukowcy z Instytutu  Automatyzacji Chińskiej Akademii Nauk w Shenyang, badania naukowe na Wyżynie Tybetańskiej obejmują zbieranie danych o jeziorach i lodowcach w celu analizy zmian środowiskowych Wyżyny i globalnych zmian klimatycznych. Dane te były gromadzone głównie przez ludzi prowadzących badania, którzy dotąd musieli stawić czoła trudnym warunkom i wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Robot, przy niewielkich kosztach, może pracować na dużych obszarach przez dłuższy czas, pomagając badaczom i znacznie zwiększając efektywność badań.

Zespół badawczy będzie dalej poprawiał zdolność robota do wytrzymywania ekstremalnie trudnych warunków i opracuje inne roboty naziemne i podwodne do obsługi badań naukowych na dużych wysokościach.