20.06.2022-06-20 Autorzy: PALDEN NYIMA i DAQIONG Źródło: CHINA DAILY

Funkcjonariusze policji granicznej w okręgu Dromo w Autonomicznym Regionie Tybetu podczas patrolu uratowali ranne pisklę orła przedniego. Gatunek objęty jest w Chinach ścisłą ochroną narodową.

Pisklę zostało znalezione podczas rutynowego patrolu w ostatnią sobotę wieczorem na drodze przez Pema Tsetana i Tenzina Sonama, dwóch funkcjonariuszy przydzielonych do posterunku policji granicznej powiatu Pari. Pisklę było w stanie krytycznym i mogło chodzić tylko powoli.

„Za pomocą sprzętu ochronnego ostrożnie zabraliśmy go z powrotem na stację” – powiedział Pema Tsetan. „Umieszczono go w kartonie, podano wodę i jedzenie”.

Następnego dnia został przekazany do powiatowego biura leśnictwa i użytków zielonych w celu dalszego leczenia. Wyzdrowiał i został wypuszczony z powrotem na wolność,

„Oprócz zapewniania bezpieczeństwa ludziom, obowiązkiem policjanta jest też ochrona zwierząt. Czuję się dumny i zadowolony, że uratowaliśmy życie tak rzadkiego zwierzęcia” – powiedział Pema Tsetan.

Wcześniej, w październiku, funkcjonariusze na stacji otrzymali telefon od okolicznych mieszkańców w sprawie rannego dorosłego orła przedniego.

Ludzie bali się do niego zbliżyć. Współpracując z powiatowym biurem ds. leśnictwa i użytków zielonych, policjanci uratowali dużego ptaka.

Miasteczko Pari, położone jest na średniej wysokości 4000 metrów, słynie ze Stepu Pari, na którym żyje wiele rzadkich gatunków, w tym żurawie czarnoszyje i orły przednie.

„Będziemy nadal współpracować z lokalnymi mieszkańcami, aby chronić przyrodę i promować świadomość ochrony środowiska”, powiedziała Nyima Drolkar, inny funkcjonariusz policji na posterunku.

Posterunek policji granicznej w Pari liczy 30 funkcjonariuszy, niektórzy z nich jeżdżą do domu tylko raz w roku.

Średnia temperatura na tym obszarze wynosi 10 C, od listopada do maja, z deszczem w czerwcu każdego roku, przeważa śnieżna pogoda . Praca funkcjonariuszy, w tym patrole, odbywa się głównie na wysokościach od 4300 do 4700 metrów.

„W przeszłości posterunek policji kilka razy ratował zwierzęta, ale nie ma żadnego profesjonalnego sprzętu – tylko zwykłe rękawiczki i parę kartonów. Chcemy przygotować kilka klatek” – powiedziała Nyima Drolkar.

Dodał, że policjanci kochają zwierzęta. Na komisariacie mają teraz dwa psy, w tym jeden, bezdomny został przez nich adoptowany.

W 2013 roku stacja została uznana za wzór dla policji granicznej w Chinach.

Powiedział, że środowisko na tym obszarze jest zdrowe, a różne gatunki dzikiej fauny, w tym orły, żurawie, lisy tybetańskie, żółte kaczki i świstaki – wszystko to często widuje się na stepie.

„Pięć wiosek i społeczności w gminie Pari znajduje się na obszarach koczowniczych, a większość mieszkańców jest bardzo świadoma ochrony ekologicznej” – powiedział Nyima Drolkar. „Za każdym razem, gdy widzą zwierzęta, które są ranne lub chore, natychmiast zgłaszają to policji”.

Każda wieś ma zespół ochrony ekologicznej, liczący średnio 20 osób. Wykonują patrole ekologiczne i otrzymują za swoje wysiłki wynagrodzenie od rządu.