15.12.2022|Źródło: People's Daily Online

Nasiona pięciu gatunków roślin zebranych na górze Czomolungma, najwyższym szczycie świata, zaczęły kiełkować po tym, jak były przechowywane w banku plazmy zarodkowej w Chinach przez ponad sześć miesięcy.


Zdjęcie przedstawia górę Czomolungma. (Zdjęcie/Kunming Instytut Botaniki Chińskiej Akademii Nauk)

Nasiona pięciu gatunków – Solms-laubachia himalayensis, Saussurea gnaphalodes, Hippophae thibetana, Pedicularis cheilanthifolia i Oxytropis microphylla – zebrano w wyjątkowo zimnym i wietrznym środowisku o niskim poziomie tlenu, a następnie przechowywano w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza w Banku Plazmy Zarodkowej Dzikich Gatunków Instytutu Botaniki Kunming przy Chińskiej Akademii Nauk w Kunming, w prowincji Junnan. Przeprowadzono eksperyment kiełkowania w celu oceny żywotności nasion. Po wyjęciu z zamrażarki kiełkowanie zajęło im dziewięć dni.


Zrzut ekranu filmu przedstawia pięć gatunków roślin i ich nasiona
.

Spośród wszystkich zebranych nasion, które udało się zachować na świecie, Solms-laubachia himalayensis, która została zebrana na wysokości 6212 metrów nad poziomem morza, została zebrana z najwyższej wysokości na świecie.

Nasiona zostały zebrane przez naukowców podczas dwóch wypraw na górę Czomolungma w okresie od sierpnia do września 2021 r. w ramach programu uruchomionego przez bank plazmy zarodkowej. Ponadto nasiona ponad 40 gatunków dziko występujących roślin zebrano również na terenach położonych na wysokości od 3700 do 4700 metrów.


Nasiona umieszcza się w podłożu agarowym. (Zdjęcie/Fu Hao)

„Zasoby plazmy zarodkowej góry Czomolungma są wyjątkowe i rzadkie, dlatego musimy je gromadzić i chronić, niezależnie od trudności”, wyjaśnił Cai Jie, dyrektor centrum ochrony banku plazmy zarodkowej.

„Jako strategiczne zasoby naszego kraju, zachowanie tych nasion przyczyni się do ochrony gatunków i genów góry Czomolungma i pomoże w powiązanych badaniach nad zasobami plazmy zarodkowej w przyszłości” – dodał Cai.


Nasiona Solms-laubachia himalayensis kiełkują. (Zrzut ekranu filmu)

Od czasu uruchomienia banku plazmy zarodkowej zachowały się tu nasiona 10 917 gatunków dzikich roślin, w tym 36 procent wszystkich roślin kwiatowych w Chinach.


Na zdjęciu gnaphalodes Saussurea. (Zdjęcie/Kunming Instytut Botaniki Chińskiej Akademii Nauk)Zdjęcie przedstawia badaczy na górze Czomolungma. (Zdjęcie/Kunming Instytut Botaniki Chińskiej Akademii Nauk)