01.02.2023| Autorzy: Hu Tao, Zhang Wenjing| Źródło: Xinhua


Zdjęcie zrobione 23 września 2021 r. przedstawia antylopę tybetańską nad jeziorem na Wyżynie Changtang w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. (Xinhua/Sun Ruibo)

Nowoczesne technologie pozwalają ludziom lepiej poznać i zrozumieć rozległą Wyżynę Tybetańską - chińscy naukowcy włączyli Internet Rzeczy (IoT) oparty na dronach do monitorowania ekosystemu.

Wdrożono innowacyjny system do pozyskiwania monitorowanych danych na temat dzikiej przyrody, fenologii i środowiska na rozległej i odległej wyżyny za pomocą zintegrowanych technologii i urządzeń cyfrowych.

Wspólny zespół badawczy udoskonalił dotychczasowy system "Internet of Remote Things" oparty na dronach i innowacyjnie zintegrował system z urządzeniami do monitorowania ekosystemów i danych zdalnie pobieranych przez drony.

Według Li Xin, naukowca z Instytutu Badań Wyżyny Tybetańskiej (ITP) w Chińskiej Akademii Nauk (CAS), badania i innowacyjna aplikacja zapewniają wysoką wydajność transmisji danych z odległych regionów, pozwalając na monitorowanie i ochronę ekosystemów Wyżyny w czasie rzeczywistym.


Na zdjęciu antylopa tybetańska w Narodowym Rezerwacie Przyrody Qiangtang w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, 25 września 2021 r. (Xinhua/Jigme Dordże).

„Dach świata”, a także „azjatycka wieża ciśnień”, Wyżyna Tybetańska ma ogromne znaczenie dla ekologii i środowiska całego globu.

Oczekuje się, że monitorowanie ekosystemów w czasie rzeczywistym pomoże w pełni zrozumieć złożone interakcje  ekosystemów na Wyżynie. Można to osiągnąć poprzez rozmieszczenie wielu urządzeń in situ, takich jak automatyczne stacje pogodowe do monitorowania zmienności środowiskowej oraz kamery na podczerwień do monitorowania dynamiki populacji dzikich zwierząt i ich zachowania.

Jednak naukowcy wciąż stoją przed wyzwaniem gromadzenia i przesyłania ogromnych ilości danych na ekstremalnych obszarach gdzie nie funkcjonuje sieć publiczna.

Zespół badawczy łączy badaczy z wielu instytucji naukowych, w tym między innymi ITP, Lanzhou University of Technology, Lanzhou University, Northwest Institute of Eco-Environment and Resources w ramach CAS.

Naukowcy zintegrowali wiele technologii, takich jak drony, IoT i ekologiczne urządzenia monitorujące.

Wyniki ich eksperymentalnych badań wykazały, że prędkość transmisji danych między przekaźnikiem drona a terminalem naziemnym może dochodzić do 10 do 15 MB/s, co umożliwia przesyłanie monitorowanych obrazów i filmów.

Wprowadzili również strategię priorytetów opartą na sile sygnału, która może skrócić czas potrzebny do transmisji danych między przekaźnikiem drona a terminalem naziemnym.

Z powodzeniem zrealizowali szybką, zdalną transmisję danych z monitorowanych danych dotyczących owiec niebieskich, świerków i elementów środowiskowych w górach Qilian u północnego podnóża Wyżyny Tybetańskiej.

Efekty prowadzonych badań pozwalają wdrażać nowe rozwiązania naukowo-techniczne do wyszukiwania danych w bardzo odległych obszarach, gdzie nie ma naziemnej sieci publicznej lub jest ona odległa i trudno dostępna, dodał Li.