14.07.2023| Źródło: chinadaily.com.cn | Autorzy: Daqiong i Palden Nyima

Obszar wydobycia chromu w Lhokha w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, aby przywrócić go środowisku naturalnemu, wkroczył w ostatnich latach na zieloną ścieżkę rozwoju.

Powiat Chusum, znany na Wyżynie z produkcji chromu, jest siedzibą obszaru wydobywczego Norbusa należącego do ShanNan oddziału China Baowu Tibet Mining Company. Jest to największy obszar wydobycia chromu w Chinach. Chrom służy do utwardzania i polerowania stali oraz do tworzenia stali nierdzewnej.


Teren kopalni Norbusa. Foto: Twitter chinadaily.com.cn

Położona na wysokości 4200 metrów firma, dzięki swoim osiągnięciom w podążaniu zieloną ścieżką, została w 2020 roku wpisana na krajową listę zielonego górnictwa.

W ostatnich latach firma zainwestowała ponad 50 milionów juanów (7 milionów dolarów) w renowację ponad 63 hektarów gruntów pokopalnianych.

Li Jun, zastępca dyrektora generalnego filii firmy w Lhokha, powiedział, że większość tych obszarów została odpowiednio wypełniona i rekultywowana, zużyto ponad 1,3 miliona metrów sześciennych materiału wypełniającego do pokrycia naruszonych obszarów.

„Widzimy teraz trawę rosnącą na rekultowanych obszarach, a wiosną z pomocą ponad 120 pracowników zasadziliśmy ponad 2000 drzew” – powiedział Li.

Oprócz rekultywacji gleby, przywracania jej do pierwotnego stanu, zieloną ścieżką rozwoju firma podąża również w zakresie innowacji technicznych i wykorzystania zasobów.

„Wcześniej używaliśmy głównie drewna do podpierania szybów kopalnianych. Wydobycie odbywało się wyłącznie przy użyciu siły roboczej, a skały płonne można było wyładowywać tylko na zewnątrz, co nie jest ani przyjazne dla środowiska, ani bezpieczne” – powiedział Kelsang Dawa, drugi zastępca dyrektora generalnego firmy  w Lhokha.

„Teraz, dzięki nowym metodom wydobywczym, skała płonna jest kruszona i wykorzystywana jako zasypka szybów. Dzięki zastosowaniu nowych maszyn wydobywczych nie musimy już używać szalunków drewnianych” — powiedział Kelsang Dawa. Zauważył, że wraz z redukcją przemieszczanej skały płonnej znacznie poprawiła się wydajność i bezpieczeństwo wydobycia.

Obecnie firma planuje budowę osiedla mieszkaniowego dla pracowników. Będą na nim trawniki, systemy odwadniające, boisko sportowe i parking.