23.10.2023| Źródło: Xinhua| Redaktor: Zhang Long


Pantera śnieżna sfotografowana kamerą na podczerwień.

Zdjęcia trzech panter śnieżnych wykonano kamerą na podczerwień na przedmieściach Lhasy, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Matkę pantery śnieżnej i jej dwoje młodych widziano w dolinie Nainang, górzystym obszarze  dzielnicy Doilungdeqen, położonej na wysokości ponad 5700 metrów nad poziomem morza. Pięć innych kamer na podczerwień ustawionych w tym obszarze również zarejestrowało w tym roku aktywność panter śnieżnych.

Po raz pierwszy na obrszarze miejskim Lhasy zarejestrowano zdjęcia gigantycznego kota niosącego młode, co wskazuje, że Lhasa staje się stabilnym siedliskiem panter śnieżnych i obserwuje a ekosystem powraca do pierwotnego stanu – twierdzi Centrum Ochrony Ekologicznej i Kulturowej Nainang w Tybecie.

Monitoring dzikiej przyrody w dolinie Nainang trwa od 2021 r., a pierwsze zdjęcie lamparta śnieżnego wykonano w marcu 2022 r. Naukowcy twierdzą, że obecnie na obszarze doliny żyje co najmniej siedem lampartów śnieżnych.

Lamparty śnieżne są objęte ścisłą ochroną na poziomie krajowym w Chinach i są wymieniane jako gatunek zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.


Pantery śnieżne zauważone w Tybetańskim Regionie Autonomicznym