06.06.2024| Źródło: China Daily| Autorzy: Palden Nyima i Daqiong


Poniedziałek, na fotografii pracownicy biorący udział w realizacji projektu zalesiania w powiecie Lhokha w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. (Foto: PALDEN NYIMA/CHINA DAILY)

Władze TRA poinformowały niedawno, że w ramach projektu zalesiania w górach na północ i południe od Lhasy, stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego [Xizang], powstają bardziej przyjazne ekologicznie miejsca dla mieszkańców.

Rozpoczęty w 2022 r. projekt ma na celu poszerzenie zasięgu zieleni w Lhasie i okolicach poprzez zalesianie do 2030 r. ponad 137 333 hektarów bezdrzewnych górskich zboczy, na terenie 35 gmin w dziewięciu powiatów w prefekturach Lhasa i Lhokha.

Park Nanshan, dzięki któremu Lhasa dysponuje dużym parkiem górskim jest kluczową częścią projektu zalesień, powiedział Kelsang Norbu, szef lhaskiego Biura ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych.

„Obecnie park odwiedza dziennie od 3 000 do 5 000 osób, a w okresie wakacji liczba ta może przekroczyć 10 000, co czyni park coraz popularniejszym miejscem wśród mieszkańców i turystów” – powiedział.

Kelsang Norbu dodał, że po realizacji projektu nowe obszary zielone będą odpowiadać powierzchni 600 parków Nanshan, co w znacznym stopniu zaspokoi wymagania mieszkańców dotyczące dobrostanu środowiskowego.

W latach 2022–2023 zakończono zalesianie prawie 26 000 hektarów, a do końca tego roku ma zostać zalesionych kolejnych 6200 hektarów.

Oprócz przywrócenia środowisku równowagi ekologicznej projekt znacząco wzbogacił źródła utrzymania lokalnych rolników i pasterzy. Pięć milionów ludzi wzięło udział w wysiłkach na rzecz "zazieleniania środowiska", co łącznie zwiększyło ich całkowite dochody o 1,86 miliarda juanów (261 milionów dolarów).

Społeczność Dongkar w dzielnicy Doilungdechen w Lhasie jest jednym z przykładów środowisk, które skorzystały na realizacji projektu.

Dzięki wysiłkom w zakresie zalesiania podejmowanym od 2019 r. mieszkańcy tej społeczności przekształcili ponad 280 hektarów jałowej ziemi w zielone gaje, sadząc ponad 600 000 drzew, a wskaźnik przeżycia drzewostanu przekracza 85%.

W 2022 r. gmina jako pierwszy komitet sąsiedzki wzięła udział w zakrojonym na szeroką skalę projekcie zazieleniania regionu, w który rząd zainwestował około 40 milionów juanów.

„Zalesianie jest równie trudne i interesujące jak opieka nad dzieckiem. Wymaga cierpliwości i wytrwałości oraz jest projektem długoterminowym” – powiedział Rinzin, lider tej społeczności.

Dzięki ich wysiłkom coraz więcej mieszkańców cieszy się lepszym życiem, jednak wcześniej było zupełnie inaczej.

„Dziesięć lat temu jaki i owce nie odwiedzały pobliskich gór, ponieważ nie było tam pastwisk i było bardzo sucho” – powiedział 65-letni Rinzin, dodając, że było również wietrznie a wiatr wznosił tumany kurzu.

„Dla okolicznych mieszkańców miejsce to stało się dziś popularnym celem weekendowych i świątecznych wypadów, ponieważ stwarza komfortowe warunki dla odpoczynku na świeżym powietrzu”.

We wsi znajduje się obecnie otoczony zieloną roślinnością kompleks sportowy: basen oraz boiska do piłki nożnej i koszykówki, a w najbliższej przyszłości planuje się budowę pola namiotowego i stworzenie centrum wspinaczkowego.