2017-09-30 Źródło: Xinhua
Zaawansowany system obserwacji atmosfery, znany jako APSOS, pojawił się w czwartek w placówce naukowej w Yangbajain w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.
APSOS  (Atmosphere Profiling Synthetic Observation System - System Syntetycznej Obserwacji Profilu Atmosfery) jest pierwszym naziemnym obiektem badawczym umożliwiającym profilowanie zmiennych atmosferycznych i wielu innych składników atmosfery ziemskiej - twierdzi Pan Weilin, badacz z Instytutu Fizyki Atmosfery w Chińskiej Akademii Nauk.
System może monitorować takie składowe atmosfery jak temperatura, wiatr, ozon i poziom ozonu czy dwutlenku węgla poprzez zdalne wykrywanie, powiedział Pan.
System zaprojektowano i zbudowano w Instytucie Fizyki Atmosfery w Huainan w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, przetransportowano go do obserwatorium promieniowania kosmicznego Yangbajain w Tybecie w celu poszerzenia zakresu obserwacji atmosfery ziemskiej.
Po serii testów system zostanie oddany do użytku  w październiku .
Program budowy systemu uruchomiono w 2012 roku, w prace projektowe i samą budowę zainwestowano ponad 93 milionów juanów (14 milionów dolarów amerykańskich) pochodzących z  Chińskiej Państwowej Fundacji Nauk Przyrodniczych.