2017-12-05 Źródło: Xinhua via kangbatv
Zgodnie z oficjalnym komunikatem przekazanym przez Grupę Transportu Masowego w Lhasie (Lhasa Communication Industry Group odpowiednik MZK) pierwsza partia nowych taksówek z napędem hybrydowym (NEV) pojawiła się już na ulicach Lhasy.
W poniedziałek uruchomiono 182 taksówki z napędem hybrydowym (NEV) - poinformował Cao Zhiming, prezes firmy.
Według jego słów  pojazdy te zużywają  paliwo jedynie podczas jazdy z prędkością ponad 40 km /h, wtedy automatycznie ładują akumulatory elektryczne.

Ponieważ w regionie nie ma jeszcze wystarczająco dużo stacji ładowania  samochodów elektrycznych, wyjaśnia Cao, taksówki z napędem hybrydowym (NEV) mogą pomóc w realizacji celów miasta w zakresie ochrony środowiska.Lhasa stopniowo zastąpi tradycyjne taksówki NEV, a wycofane pojazdy nie zostaną odsprzedane do prywatnego użytku - dodał.

W ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki wzrostowi gospodarczemu i znaczącej poprawie infrastruktury drogowej liczba pojazdów na tybetańskich drogach wzrosła o 73,1 procent i wynosi obecnie 457 000 samochodów.

Ze względu na  średnią wysokością 4000 metrów nad poziomem morza, środowisko ekologiczne regionu płaskowyżu jest bardzo wrażliwe. Dzięki 313  dniom w 2016 r. z dobrym stanem powietrza w mieście Lhasa zajęła 12. miejsce wśród 74 miast w ChRL objętych centralnym monitoringiem środowiska.

W ubiegłym roku władze regionalne zainicjowały akcję pod nazwą "Przede wszystkim środowisko", która zachęcała do korzystania z czystej energii do stymulacji wzrostu gospodarczego regionu.