2018-05-11Źródło: Xinhua
Pierwszy chiński tramwaj, który będzie wykorzystany na płaskowyżu Qinghajsko-Tybetańskim zjechał w środę z linii produkcyjnej fabryki w Qingdao w prowincji Shandong we wschodnim Chinach.
Jak informuje producent, firma CRRC Qingdao Sifang Co., dwuczłonowy tramwaj będzie jeździł z maksymalną prędkością wynoszącą 70 kilometrów na godzinę i pomieści 168 pasażerów.
Przewiduje się, że tramwaj zostanie wykorzystany w mieście Delingha, stolicy  Mongolskiej i Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Haixi w prowincji Qinghai.
Li Yankun, projektant firmy, poinformował, że tramwaj napędzany jest hybrydowym systemem przechowywania energii, który składa się z superkondensatora i baterii litowo-tytanowej.
Li dodał, że podczas normalnej eksploatacji tramwaj na dużej wysokości będzie zasilany przez superkondensator, podczas gdy bateria litowo-tytanowa będzie używana, gdy to pierwsze źródło zasilania zostanie zostanie wyłączone.
"Taki hybrydowy system magazynowania energii może skrócić czas ładowania, zapewnić bardziej niezawodną pracę i chronić środowisko", powiedział Li, dodając, że tramwaj może być ładowany w 30 sekund, podczas hamowania na przystankach.
Aby dostosować się do warunków panujących  na płaskowyżu w leżącym na wysokości 3 000 metrów nad poziomem morza Delingha, tramwaj jest  wyposażony w specjalnie zaprojektowany system elektryczny i zbudowany z materiałów odpornych na niskie temperatury.