2018-07-23 Na podstawie art. China Daily

Tybetański Region Autonomiczny podejmuje działania mające na celu ochronę środowiska na obszarach wysokogórskich, poinformował przedstawiciel Tybetańskiego Centrum Zarządzania Himalaizmem.

Wiosną tego roku w bazie Qomolangma, jak przed jakimś europejskim domkiem, postawiono kosze na śmieci. Foto: China Daily

Region rozpoczął w 2003 r. Prace związane z ochroną środowiska na obszarach himalaistycznych i w ostatnich latach zwiększył wysiłki w tym zakresie, powiedział zastępca dyrektora ośrodka, Pema Trinley.

Na obszarze Regionu znajduje się pięć szczytów powyżej 8 000 metrów, ponad 70 powyżej 7 000 metrów i ponad 1000 mających powyżej 6000 metrów.
"Tylko 46 szczytów jest dostępnych dla alpinistów ale sprzątać trzeba po każdej próbie wspinaczki", powiedział Pema Trinley.


Tegoroczna kampania sprzątania gór koncentruje się na odchodach   ludzkich pozostawionych przez alpinistów w bazie Qomolangma - na wysokości 5,200 metrów na najwyższej górze świata, znanej jako Mount Everest - i na wysokościach powyżej 6000 metrów na dwóch innych górach poinformowało.

"Proste suche latryny w bazie Qomolangma zostały oczyszczone w pierwszej kolejności podczas tegorocznego sezonu wiosennego, a toalety w obozie bazowym zostały odnowione i wyposażone w proste deski sedesowe", powiedział Pema Trinley, który jest również zastępcą przewodniczącego Stowarzyszenia Himalaizmu TRA.

37-latek twierdzi, że ludzie mają tendencję do wydalania mniej na dużych wysokościach z powodu diety wysokobiałkowej, a przy odpowiednim nadzorze odchody w górach nie stanowią zagrożenia dla źródeł wody.
"Musimy również podnosić standardy sanitarne  wśród ludności miejscowej" - powiedział. "Muszą oni uzyskać odpowiednie certyfikaty, polepszyć standardy swoich usług i powiększyć swoją świadomość ekologiczną, a jakość pracy musi zostać poprawiona.

"Naszym celem jest zachęcenie wszystkich mieszkańców do stania się opiekunami górskich śniegów, które mogą dać im zarobek", powiedział, dodając, że zachęciłoby to miejscową ludność również do rezygnacji z tradycyjnych praktyk niszczących środowisko.