2018-08-31 Źródło: China Daily
[Fotografie udostępnione przez chinadaily.com.cn]

30 sierpnia 2018 r. dwanaście chińskich regionów, w tym Pekin, Sichuan i Shanxi, podpisało umowę o współpracy w zakresie czystej energii z Tybetańskim Regionem Autonomicznym . [Foto: chinadaily.com.cn]

Dwanaście regionów, w tym Pekin, Syczuan i Shanxi podpisało we czwartek z Tybetańskim Regionem Autonomicznym ramową umowę o współpracy w zakresie przesyłu czystej energii . Umowa przewiduje, że w w 2019 roku Region przekaże 1,4 miliarda kilowatogodzin czystej energii, w tym energii wodnej i energii słonecznej, 12 prowincjom.

Roczna ilość zasobów wodnych Tybetu wynosi 448,2 miliarda metrów sześciennych. Rezerwy hydroenergetyczne mogą wygenerować 210 milionów kilowatów, co stanowi 29 procent całkowitych rezerw hydroenergetycznych Chin.

 

Zgodnie z tymi zasadami, 1400 milionów kWh wytworzonych w ramach projektów związanych z energią wodną i czystą energią w Tybecie zostanie przekazanych na obszary północne, wschodnie i centralne.
Pozwoli to zmniejszyć zużycie węgla o 42 tony metryczne a emisję dwutlenku węgla o 140 ton. Przedsiębiorstwa wytwarzające energię wygenerują rocznie ponad 300 milionów juanów (46 milionów USD).

 

Jak podało Biuro ds. Zasobów Tybetu Sieć Energetyczna Regionu po raz pierwszy przekazała prąd elektryczny w 2015 roku, w ciągu ostatnich trzech lat było to ponad 2,58 miliarda kWh przesłanych do ośmiu prowincji.

"Latem słońce w Tybecie jest silniejsze, a opady deszczu rosną w centralnych obszarach, zwiększając moc hydroenergetyczną i energię słoneczną, rząd zatem zdecydował przekazać tę czystą energię innym prowincjom" - powiedział Norbu Tsering, szef biura.

Liu Qin, główny inżynier State Grid Cooperation of China, powiedział, że porozumienie ramowe jest kolejnym krokiem do wzmocnienia realizacji projektu "wspomagania władzTybetu" i kluczowym środkiem promującym rozwój czystej energii wTybecie.

"Pomoże to promować rozwój społeczno-ekonomiczny na innych obszarach i stworzy wzory przekazywania czystej energii do innych prowincji, stworzy sytuację, w której obie strony wygrywają" - powiedział Liu.