LHASA, (Xinhua) - Populacja dzikich zwierząt żyjących w rezerwacie przyrody Góra Qomolangma (Mount Everest) w ostatnich wciąż rośnie, twierdzą naukowcy. W ubiegłym roku ponad 10000 zwierząt hodowlanych: owiec, kóz, krów i jaków zostało zabitych w rezerwacie przez dzikie zwierzęta - powiedział wiceszef biura zarządzania Rezerwatu Przyrody Góra Qomolangma - to wilki, rysie i irbisy są głównymi winowajcami.

"Wilki i rysie atakują zwierzęta, takie jak owce i kozy, a lamparty śnieżne polują na jaki i krowy", dodał.

Straty stanowią około jeden procent wszystkich zwierząt, które żyją na terenie rezerwatu przyrody na obszarze trzech milionów hektarów.

"Straty nie są duże, ale kiedy rośnie liczba dzikich zwierząt, bardziej prawdopodobne stają się straty w stadach hodowlanych" powiedział Phurjung. Środki ochrony dzikiej przyrody, w tym zakaz polowania doprowadziły do gwałtownego wzrostu populacji dzikich zwierząt w Tybecie. Regionalne Biura Leśnictwa doniosło, że liczba dzikich zwierząt w ciągu ostatnich 20 lat wzrośła o 30 procent.

Rząd Tybetański oferuje niewielką rekompensatę dla pasterzy i rolników za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie brunatne czy irbisy.