Xinhua 15/07/2016 

Xining, 15 lipca (Xinhua) – Po raz pierwszy na Wyżynie Tybetańskiej - w rozwijającym się w ogrodzie zoologicznym w Xining, stolicy północno-zachodniej prowincji  Chin Qinghai -  urodził się pierwszy pawian gatunku Hamadryas

 "Udana hodowla pierwszego dziecka pawiana na Wyżynie Tybetańskiej będzie zachętą do wprowadzenia i odtworzania bytowania naczelnych klimatu tropikalnego i podzwrotnikowego na obszarach wysokogórskich, gdzie niska temperatura i brak tlenu stanowią wielkie wyzwanie dla ich reprodukcji, "powiedział Qi Xinzhang, wicedyrektor Ogrodu Zoologicznego Wyżyny Tybetańskiej .

Samiec pawiana urodził się na płaskowyżu na początku tego roku jako dziecko dwojga  dorosłych osobników, które przeniesiono na wyżynę konwencjonalnej lokalizacji na niższej wysokości. Mały pawian jest już w stanie samodzielnie wyszukiwać  pożywienie. Dozorcy zoo organizują działania mające na celu rozwijanie jego smaku, wzroku i zdolności przystosowawczych.

Pawiany gatunku Hamadryas żyją na terenie Półwyspu Arabskiego oraz na obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki. Pawian Hamadryas, który jest umieszczony na Czerwonej Liście IUCN zagrożonych gatunków, jest najmniejszym na pawianem i żyje od  15 do 20 lat.