2020-04-21 Autorzy: Shan Jie i Hu Yuwei Żródło Globaltimes.cn


Zdjęcie: dzięki uprzejmości Studenckiego Stowarzyszenia Inicjatywy Pasa i Drogi na Uniwersytecie Tsinghua

Medycyna tybetańska, podobna pod pewnymi względami do tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM), została wprowadzona przez chińskich ekspertów medycznych do Nepalu jako jedno z rozwiązań problemów powstałych z powodu nowego koronawirusa (COVID-19), poinformowano podczas konferencji online , która odbyła się w sobotę w ramach chińskiej pomocy dla Nepalu w rozwiązaniu problemów jakie niesie pandemia.

Według słów Feng Xina, zastępcy dyrektora Departamentu Spraw Medycznych Pekińskiego  Szpitala Medycyny Tybetańskiej, jego szpital  w czasie wybuchu epidemii przekazał  w darze do Nepalu i innych krajów Pasa i Drogi saszetki „Proszku do zapobiegania epidemii w dziewięciu smakach” - leku tradycyjnej medycyny tybetańskiej.

Feng Xin, lekarz z Pekińskiego  Szpitala Medycyny Tybetańskiej, przedstawia „proszek do zapobiegania epidemii o dziewięciu smakach”. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Studenckiego Stowarzyszenia Inicjatywy Pasa i Drogi na Uniwersytecie Tsinghua

Substancje, które zawierają saszetki zwiększają zdolność dróg oddechowych do samoobrony przed wirusem i jednocześnie oczyszczają powietrze otaczające zażywających lek, powiedział Feng podczas  konferencji wideo poświęconej skoordynowanym działaniom Chin i Nepalu przeciwko epidemii COVID-19.

Jiao Jia, lekarz z Pekińskiego  Szpitala Medycyny Tybetańskiej, przedstawił podczas konferencji podstawowe teorie medycyny tybetańskiej dotyczące leczenia zarazy. Medycyna tybetańska wymaga jednoczesnego przestrzegania naturalnych zasad oraz utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Saszetki oparte o tę samą recepturę zostały użyte podczas epidemii SARS w 2003 roku.

W dyskusji przeprowadzonej przez Studenckie Stowarzyszenie Inicjatywy Pasa i Drogi na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie a zorganizowanej przez Ambasadę Nepalu w Chinach wzięło udział około 20 ekspertów .

Liu Zhongcheng wiceburmistrz miasta Huanggang w prowincji Hubei w środkowych Chinach omówił doświadczenia swojego miasta w walce z wirusem COVID-19, którym zakaziło się tam 2 907 osób.

Lekarz z pierwszej linii walki z wirusem, Zhou Ning ze szpitala  w Wuhan Tongji, przedstawił, w jaki sposób personel medyczny może sam się chronić i jak może ratować i leczyć pacjentów na OIOM. Zhou odpowiadał również na pytania od nepalskich lekarzy na temat wirusa, stosowania leków i procedur chirurgicznych.

Medycyna tybetańska, znana także  jako Sowa Rigpa z Tybetu, ma ponad 2000 lat. Powstała na Wyżynie Tybetańskiej. W ostatnich dziesięcioleciach prosperowała w Chinach dzięki wsparciu państwa.

W listopadzie 2018 roku UNESCO wpisało kąpiel leczniczą medycyny tybetańskiej Lum światową listę niematerialnego dziedzictwa kultury.

Nepalskie Ministerstwo Zdrowia i Populacji potwierdziło w niedzielę 14 nowych przypadków zakażenia COVID-19, stanowi to największy jednodniowy wzrost, zaś w całym kraju łączna liczba przypadków COVID-19 wzrosła do 31.

Wielu ludzi i organizacji w całych Chinach pomaga Nepalowi pokonać epidemię COVID-19.

W czwartym dniu narodowej kwarantanny w Nepalu, akurat w dniu zniesienia blokady Wuhan, dwie chińskie organizacje pozarządowe we współpracy z nepalską organizacją Safa Sanaulo Nepal, aby pomóc miejscowej ludności i złagodzić problem niedoboru wody podczas pandemii, postanowiły  zbudować sieć publicznych stacji mycia rąk.

W ramach projektu, zainicjowanego przez biuro Chińskiej Fundacji Na Rzecz Przeciwdziałania Ubóstwu w Nepalu i Tybetańską Fundację Dobrej Woli, przy wsparciu władz lokalnych, planuje się  budowę około 180 stacji mycia rąk w rejonach zamieszkiwanych przez uchodźców i  społeczności narażone na zagrożenia oraz wzdłuż granic Nepalu i Indii.

Aby edukować mieszkańców w zakresie zapobiegania infekcjom wykorzystują także plakaty w miastach położonych w dolinie Katmandu.

Rząd Tybetańskiego Regionu Autonomicznego podarował Nepalowi środki medyczne odwdzięczając się za pomoc, jaką Chiny otrzymały od rządu Nepalu we wcześniejszej fazie epidemii.

Dostawa obejmuje urządzenia do wykrywania wirusów, zestawy do testowania kwasów nukleinowych, probówki do pobierania próbek, ochronną odzież medyczną, maski na twarz N95, czytniki temperatury ciała i chusteczki dezynfekujące.

Oficjalni przedstawiciele Tybetu wyrazili współczucie z powodu zagrożeń, przed którymi stoi Nepal, i wyrazili nadzieję, że podarowane środki medyczne zniwelują ich dotychczasowe braki i wspomogą walkę z COVID-19.

Posunięcie to jest kontynuacją  wcześniejszych działań  prowincji Syczuan, w wyniku których pomoc medyczna dotarła do Katmandu i została przekazana nepalskiemu ministrowi zdrowia Bhanu Bhakcie.

Dostawy obejmują różnego rodzaju maski na twarz, termometry, tabletki fosforanu chlorochiny, odzież ochronną i przenośne wentylatory o wadze 1,1 tony, donoszą media. Podobne darowizny przekazały Alibaba Foundation i Jack Ma Foundation, obejmowały one 100 200 masek N95 i 20 064 zestawy testowe.

„To  godne pochwały, że Chiny maja Nepal  na swojej liście priorytetowej i wysyłają sprzęt w tym trudnym czasie”, powiedział Bhakta agencji informacyjnej Xinhua.

„Dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej wysłać inne niezbędne materiały. W razie nagłego wypadku możemy wysłać zespół ekspertów medycznych lub umówić się na spotkanie wideokonferencyjne, aby pomóc pracownikom służby zdrowia tutaj”, powiedział ambasador Chin w Nepalu Hou Yanqi .