09.05.2020 Źródło: china.org.cn
Sina Finance poinformowała w sobotę, że w pierwszym kwartale tego roku dochody fiskalne w Tybetańskim Regionie Autonomicznym  wzrosły o 5,7 procent.

Według stanu na dzień 8 maja 28 chińskich prowincji odnotowało spadek dochodów fiskalnych w I kwartale, przy czym tylko Tybet odnotował  wzrost w tym samym okresie.

Dane dotyczące dochodów fiskalnych prowincji Hebei w północnych Chinach i Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur w północnych Chinach nie zostały jeszcze opublikowane.

Dzięki wysokiemu udziałowi gospodarki internetowej dochody fiskalne w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach wzrosły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku ale ogólnie spadły o 5,1 procent, co jest najniższym wskaźnikiem w kraju w pierwszym kwartale w warunkach epidemii COVID-19.

Gospodarka cyfrowa, w tym handel elektroniczny, praca online, telemedycyna i edukacja online notują gwałtowne wzrosty przychodów podczas epidemii.

Dzięki rozwiniętej gospodarce na platformach internetowych podatek dochodowy od osób prawnych w Zhejiang wzrósł o 13,6 procent rok do roku w okresie od stycznia do lutego, a branże transmisji i oprogramowania oraz usług informatycznych odnotowały wzrost o 311,3 procent rocznie.

Sytuacja w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach była podobna do tej w prowincji Zhejiang, odnotowano tu 5,3% spadku dochodów fiskalnych w pierwszym kwartale.

W Chongqing w południowo-zachodnich Chinach nastąpił spadek PKB o 6,5 procent, to wynik lepszy od średniej krajowej pomimo spadku dochodów fiskalnych o 23,2 procenta w stosunku rok do roku w pierwszym kwartale.

Według oficjalnych danych PKB Chin skurczyło się o 6,8 procent w pierwszym kwartale tego roku, a dochody fiskalne kraju spadły o 14,3 procent w stosunku rok do roku t.j. do 4,6 bln juanów (650,4 miliarda dolarów) w tym samym okresie.

Ponieważ proces wznawiania pracy przyspieszył od marca, wskaźniki mikroekonomiczne w Chinach znacznie się poprawiły. Oczekuje się, że spadek dochodów fiskalnych zmniejszy się w drugim kwartale tego roku, podał "Herald Business 21st Century".

Raport podaje, że dochody fiskalne kraju są ściśle związane z sytuacją gospodarczą i oczekuje się, że w dłuższej perspektywie, gdy nastąpi odbudowa gospodarki Chin powrócą tendencje wzrostowej.