Autor: Shan Jie Źródło: Global Times 2020/5/24

 
Zeren Yongzong, deputowana Narodowego Kongresu Ludowego z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego podczas wywiadu online Zdjęcie: udostępnione przez Departament Promocji Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Zeren Yongzong, ubrana w tradycyjny tybetański strój, była nieco zdenerwowana ale także podekscytowana, gdy w sobotę wieczorem siedziała przed niebieskim plakatem - telewizyjna "zastawką".

Deputowana do Narodowego Kongresu Ludowego z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego była gotowa do swojego pierwszego wywiadu online poświęconemu obradom Dwóch Sesji za pośrednictwem smartfona.

„Gdzie powinnam patrzeć? Na ciebie czy ten aparat?” zapytała koordynatora.

Po drugiej stronie, za pośrednictwem aplikacji Tencent Meeting tuzin reporterów z różnych mediów był gotów zadać pytania na temat opieki zdrowotnej w Tybecie, na której skupia się w swej pracy deputowanego Yongzong.

W ciągu półgodzinnej konferencji Yongzong zdołała odpowiedzieć na kilka pytań.

Był to pierwszy wywiad, który delegacja Tybetu zorganizowała w czasie obrad otwartej w piątek trzeciej sesji XIII Narodowego Kongresu Ludowego (NPC) . Wywiad odbył się w specjalnie przygotowanym do transmisji wideo pokoju w hotelu Jingxi, w którym mieszka tybetańska delegacja.

Ze względu na epidemię koronawirusa relacje z tegorocznych obrad Dwóch  Sesji są przekazywane głównie przez Internet i za pomocą wideo, dzięki temu są to pierwsze w historii dwie sesje „w chmurze”.

Już w środę za pośrednictwem systemowi wideo odbyła się pierwsza konferencja prasowa XIII Narodowego Komitetu Ludowej Konferencji Konsultacyjo - Politycznej Chin (CPPCC). Ekran został ustawiony w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, gdzie odbyła się konferencja, łącząc się z innym ekranem w oddalonym o 6,6 km Media Center, centrum prasowym Dwóch Sesji.

Spotkania w chmurze - przełamywanie ograniczeń czasu i przestrzeni oraz realizacja interakcji w czasie rzeczywistym - poszerzyły kanał komunikacji, stwierdza raport China Economic Herald.

Jak donoszą media wywiadów online, oprócz delegacji Tybetu, wywiadów online udzielili także deputowani z Guangdong i Shandong. Delegacja z Jiangsu na swoim spotkaniu "na antenie" łączyłyła się  z odpowiednimi ministerstwami, by w dowolnym czasie uzyskiwać niezbędne podczas konferencji informacje .

Według informacji portalu cww.net.cn obsługę technologiczną systemu wideo i konferencji zdalnych zapewnia  firma China Unicom. Według raportu hotele wktórych mieszkają poszczególne delegacje mają dostęp do sygnału internetowego w technologii 4G / 5G