2020-05-26 Autor: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cn


25 maja 2020 r. Kalzang Dekyi, Deputowana do Narodowego Kongresu Ludowego XIII Kadencji, udziela wywiadu za pośrednictwem łącz wideo przed drugim posiedzeniem plenarnym trzeciej sesji XIII kadencji NPC w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie. [Zdjęcie: Xinhua ]

Kalzang Dekyi, deputowana Narodowego Kongresu Ludowego XIII Kadencji, od 2001 r. jest nauczycielką w szkole podstawowej w odległym okręgu Metog w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Był to ostatni okręg w Chinach, który został podłączony do sieci drogowo-autostradowej.

Obecnie Kalzang Dekyi pełni funkcję zastępcą dyrektora szkoły podstawowej w powiecie  Wanquan.

„Moje miasto rodzinne jest piękne, ale jest bardzo daleko od wszystkiego” - powiedziała w poniedziałek nauczycielka. „Edukacja to jedyna droga do lepszej przyszłości”.

W 2000 roku Kalzang Dekyi, pracując jako nauczyciel, nie tylko prowadziła lekcje w szkolnej klasie, odwiedzała także rodziny uczniów i przekonywała je  aby nie pozwalały dziecku porzucić nauki.

„Kiedy rodzice jednej z ucznnic powiedzieli mi, że z powowodu biedy ich córka wkrótce opuści szkołę, podzieliłam się z nimi swoją własną historią” - powiedziała. „Wyjaśniłam politykę edukacyjną rządu sprzyjającą edukacji najuboższych. Później cieszyłem się, że dziewczyna wróciła do szkoły. ...

„Kontynuowała naukę i ostatecznie stała się nauczycielką tak jak ja”.

Kalzang Dekyi powiedziała, że ​​infrastruktura i jakość nauczania uległy  w jej szkole znacznej poprawie, zbudowano nowy trzypiętrowy funkcjonalny budynek, a dzieci korzystają z nowych klas do nauki plastyki i muzyki oraz z nowego laboratorium.

„Polityka edukacyjna staje się coraz lepsza” - powiedziała, dodając, że teraz  tybetańscy uczniowie mogą korzystać piętnastoletniej bezpłatnej nauki.

"Edukacja zmieniła swoją formę, przeszła z fazy prostego przetrzymywania dzieci w szkole do fazy zapewnianie im edukacji najwyższej jakości.

„Coraz więcej dzieci może w ten sposób odkrywać świat zewnętrzny, w ten sposób ich los został zmieniony na lepsze”.