2020-06-09 Źródło: chinadaily.com.cn

 Chińscy inżynierowie otwierają moduł powrotu nowej generacji Chińskiego prototypu statku załogowego, który wrócił na Ziemię wcześniej w maju oraz rozdają znajdujące się w środku przedmioty ich właścicielom, 29 Maja 2020. [Źródło zdjęcia: chinadaily.com.cn]

Przedmioty z Tybetu które w zeszłym miesiącu zostały wyniesione w kosmos na pokładzie statku załogowego są już dziś dostępne do testów laboratoryjnych, donosi China Tibet Online.

Jedenaście obiektów, wśród których znajdują się jęczmień, trawa pastewna, różaniec górski, cytryna oraz grafen, znajdowały się na module powrotnym, który wrócił na Ziemię na początku maja. Są one obiektem zainteresowania dla badań dotyczących charakterystyki kiełkowania nasion, wydajności upraw i cyklu wzrostu.

Wang Junjie, badacz z Chińskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego mówi, że te 11 przedmiotów wysłane zostało w celu sprawdzenia czy zmienią się one w środowisku promieniowania kosmicznego, naładowanych cząsteczek i zerowej grawitacji.

"Ma to na celu zbadanie czy Tybetańskie gatunki endemiczne zmutują w przestrzeni kosmicznej." Mówi Wang. "To pomoże polepszyć środki do życia w regionie, jak i jego ekonomię oraz technologię."

Wang dodał, że zwiększenie plonów jęczmienia najprawdopodobniej pomoże tysiącom farmerów w Tybecie.

"Jeżeli rośliny ozdobne takie jak różaniec górski zmutują na pokładzie statku kosmicznego, spowoduje to polepszenie zarówno ich ozdobnej jak i materialnej wartości."