2020-07-09 Źródło: Xinhua via eng.chinamil.com.cn


Turyści odwiedzają nocą Pałac Potala w Lhasie, Tybetański Region Autonomiczny, 8 czerwca 2020 r. (Xinhua / Zhan Yan)

W odpowiedzi na błędne działanie USA Chiny postanawiają nałożyć ograniczenia wizowe na obywateli USA za rażące zachowania w kwestiach związanych z Tybetem, powiedział w środę rzecznik MSZ ChRL Zhao Lijian.

Zhao poinformował o tym na codziennym briefingu prasowym, odpowiadając na niedawne ogłoszenie przez sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo ograniczenia wizowego dla chińskiego rządu i niektórych urzędników zgodnie z Ustawą o wzajemnym dostępie do Tybetu z 2018 roku.

„Wzywamy stronę amerykańską do natychmiastowego zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin i używania Tybetu jako pretekstu oraz powstrzymania się od pójścia dalej złą drogą, aby nie zaszkodziło to stosunkom Chiny-USA, a także wymianie i współpracy między tymi dwoma krajami, - powiedział Zhao.

Zhao powiedział, że sprawy Tybetu są wyłącznie  sprawą wewnętrzną Chin a rząd ChRL nie pozwala na żadną zagraniczną ingerencję.

Stwierdził również, że Chiny prowadzą politykę otwierania się, a Tybet jest otwarty dla wszystkich cudzoziemców bez ograniczeń , dodając, że co roku do Tybetu przyjeżdża wielu zagranicznych podróżników i ludzi reprezentujących różne gałęzie gospodarki .

Niekompletne statystyki pokazały, że w latach 2015-2018 blisko 176 000 obcokrajowców podróżowało do Tybetu w celach oficjalnych, turystycznych i służbowych, w tej liczbie było około 175 000 turystów, prawie 500 dyplomatów i 343 dziennikarzy. Według Zhao w zeszłym roku liczba odwiedzających Tybet, zarówno z kraju, jak iz zagranicy, przekroczyła 40 milionów.

„Chcę zaznaczyć, że biorąc pod uwagę szczególne warunki geograficzne i klimatyczne w regionie, jest absolutnie konieczne i niepodważalne, że rząd podejmuje pewne zgodne z prawem środki w celu zarządzania pobytem i ochroną cudzoziemców w Tybecie” - powiedział Zhao.

Chiny zapraszają do odwiedzania Tybetu coraz więcej obcokrajowców , podróżowania po nim i prowadzenia interesów w Tybecie i ta polityka się nie zmieni, powiedział Zhao. „Muszą oni jednak przestrzegać chińskiego prawa i przepisów oraz przestrzegać niezbędnych procedur”.