2020-07-20 Źródło:Chinadaily.com.cn
Chińskie Narodowe Obserwatorium Meteorologiczne ogłosiło w niedzielę niebieski alert ostrzegający przed burzami, a przecież już wcześniej nieustanne ulewy siały spustoszenie na rozległych obszarach kraju.

Powódź po ostatnich deszczach [foto:Xinhua]

Od niedzieli do poniedziałku wieczorem, ulewne deszcze i ulewy mają nawiedzić części Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Guizhou, Guangxi, Yunnan i Tybet, a także obszary na południe od rzeki Jangcy - podało Narodowe Centrum Meteorologiczne.
Centrum ostrzegło, że na niektórych obszarach Jilin, Liaoning i Guangxi wystąpią ulewy z opadami sięgającymi 140 mm dziennie.
W niektórych z wyżej wymienionych regionów w ciągu godziny spadnie ponad 60 mm deszczu, któremu będą towarzyszyć burze i silne wiatry - podało Centrum.
Centrum poradziło lokalnym władzom, aby zachować czujność na wypadek ewentualnych powodzi, osuwisk ziemi i błota, a także zaleciło wstrzymanie operacji na zewnątrz na zagrożonych obszarach.
Chiny używają czteropoziomowego, oznaczonego kolorami systemu ostrzegania o zjawiskach pogodowych, gdzie kolor czerwony oznacza zjawiska najbardziej dotkliwe, a kolejne stopnie mają kolor pomarańczowy, żółty i niebieski.