15.10.2020 Autor:Liu Xuanzun Źródło: Global Times


Dowództwo Tybetańskiego Okręgu Wojskowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) na poligonie położonym na wysokości ponad 4300 metrów testuje wyrzutnię min z napędem rakietowym.

Dowództwo Okręgu przeprowadziło ostatnio na dużych wysokościach ćwiczenia z użyciem swoich najnowszych rakietowych wyrzutni min rakietowych z napędem wielorakim. Ten rodzaj broni pozwala na szybkie blokowanie rejonu walk i jest znacznie wydajniejszy niż praca ręczna - poinformowali we czwartek wojskowi analitycy.

Jak poinformowano w środę, Brygada Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) będąca pod dowództwem Tybetańskiego Okręgu Wojskowego wysłała kilka wielolufowych wyrzutni min o napędzie rakietowym na platformach samochodowych na poligon na wysokości ponad 4300 metrów i przeprowadziła strzelania próbne w symulowanych warunkach bojowych.

Test osiągnął swój cel, jakim było zdalne stawianie przeszkód i rozmieszczanie min na całym symulowanym rejonie walk, a także kompleksowo zbadał i zwiększył zdolność żołnierzy do stawiania przeszkód za pomocą zaawansowanej broni i sprzętu w środowisku, w którym temperatura i poziom tlenu są niskie - czytamy w oświadczeniu.

Jak można było zobaczyć na filmie dołączonym do oświadczenia, jedna platforma samochodowa przewozi 40 lufową wyrzutnię rakiet, a miny o napędzie rakietowym są odpalane w krótkich odstępach czasu, podobnie jak standardowy system wielolufowej wyrzutni rakiet.

Oświadczenie kół wojskowych nie zawierało szczegółów na temat przedstawianej broni, w tym jej ani jej oznaczenia, ani specyfikacji.

Jak poinformowano w środę w Centralnej Telewizji  Chińskiej (CCTV) w programie o sprawach wojskowych "Weihutang", wyrzutnia min z napędem rakietowym na platformie samochodowej charakteryzuje się dużą mobilnością, a wystrzelone przez nią miny są rozrzucane po powierzchni ziemi.

Wyrzutnia może ustawić tymczasowe pole minowe na drodze oddziałów wroga i spowolnić ich natarcie, lub może zostać użyta do tymczasowego zabezpieczenia perymetru [ w nomenklaturze wojskowej: pole widzenia żołnierzy od punktu obserwacji do najdalej wysuniętego punktu na horyzoncie - red. MT]czy zablokowania wyłomu w linii obrony - czytamy w raporcie.

Używanie rakiet do rozstawiania min jest bardziej wydajne niż praca ręczna, szczególnie w regionach przygranicznych położonych na dużych wysokościach, które charakteryzują się surowymi warunkami przyrodniczymi: niskim poziomem tlenu, niskimi temperaturami i skomplikowaną rzeźbą terenu, powiedział we czwartek dziennikarzom Global Times proszący o zachowanie anonimowości ekspert wojskowy.
Miny przyczepiają się do gleby, ale pozostają na jej powierzchni, co ułatwi ich wykrycie i rozbrojenie, zmniejszając w ten sposób liczbę potencjalnych ofiar. Wystarczą jednak, aby spowolnić wroga, zwłaszcza używającego sprzętu zmechanizowanego, w tymczasowej blokadzie i pozwolą zdobyć kluczową przewagę czasową, poinformował ekspert.
________________________
"Pomiędzy Chinami a Indiami od miesięcy występują napięcia graniczne na terenach położonych na dużych wysokościach. Siódma runda rozmów wyższych dowódców Chin i Indii była pozytywna, konstruktywna i wzmocniła zrozumienie obu stron" - poinformował we wtorek rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony, starszy pułkownik Ren Guoqiang.