2020.10.19 Autor:Zhang Han Źródło: Global Times

Żołnierze Tybetańskiego Okręgu Wojskowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej testują nową broń. Zdjęcie: web

Żołnierze Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej stacjonujący w Tybetańskim Regionie Autonomicznym otrzymali nowe karabiny wyborowe QBU-191, które mają 30-strzałowy magazynek i zmienną ogniskową przyrządów optycznych, która może pomóc zwiększyć precyzję trafień z dużej odległości.

Fotografie nowej broni opublikowano w artykule, który ukazał się na ogólnodostępnym koncie WeChat Dowództwa Tybetańskiego Okręgu Wojskowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zdjęcia nowego karabinu pojawiły się podczas odbywającej się obecnie tzw.  "sezonowej obsługi broni". Nowy karabin ma zastąpić używany dotąd przez chińskie wojsko karabin snajperski QBU-88.

Obserwator wojskowy, który poprosił o anonimowość, przekazał Global Times, że długa lufa i zmienna ogniskowa przyrządów optycznych poprawią precyzję trafienia karabinu na duże odległości. Obserwator dodał, że chłód i niskie ciśnienie panujące na Wyżynie na płaskowyżu pomogą przetestować działanie karabinu w ekstremalnych warunkach i zebrać dane do przyszłej optymalizacji broni.

Testowany karabin znajdzie się najpierw na wyposażeniu niektóre niektórych oddziałów specjalnych w celu zwiększenia indywidualnych możliwości bojowych, dodał ekspert.

 

Nowy karabin szturmowy jest częścią serii broni opracowanej do prowadzenia wojny cyfrowej, ponieważ jego funkcje można łączyć z innymi narzędziami cyfrowymi, takimi jak np. noktowizory.

 

Dowództwo Tybetańskiego Okręgu Wojskowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej budzi ostatnio spore zainteresowanie ze względu na napięte stosunki między Chinami a Indiami na ich wspólnej granicy.

 

Na początku września po tym, jak wojska indyjskie ponownie nielegalnie przekroczyły linię rzeczywistej kontroli (LAC), w rejonie Wyżyny Tybetańskiej w celu realizacji zadań szkoleniowych zostały rozmieszczone bombowce H-6 i duży samolot transportowy Y-20 Dowództwa Sił Powietrznych Centralnego Teatru Centralnego ChAL-W.

 

Ostatnio na pustynnych obszarach północno-zachodnich Chin oraz w Tybetańskim Regionie Autonomicznym odbywały się manewry na długich dystansach, ćwiczenia rozwijania sił i ćwiczenia ogniowe.