06.01.2021 Źródło: Xinhua

Jak poinformował w poniedziałek chiński operator kolejowy,  w czerwcu tego roku, kiedy zostanie otwarta nowa linia kolejowa, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym zaczną kursować pociągi dużych prędkości Fuxing.

Wraz z uruchomieniem usług pociągami dużych prędkości w Tybecie pociągi Fuxing będą dostępne we wszystkich chińskich prowincjach , poinformowały Chińskie Koleje Państwowe (China State Railway Group Co.Ltd.).

Prace torowe na linii kolejowej łączącej stolicę regionu  Lhasę i Ningchi we wschodnim Tybecie, zostały zakończone 31 grudnia 2020 roku. Będzie to pierwsza w pełni zelektryfikowana linia kolejowa w Tybecie.

Pociąg dużych prędkości Fuxing, który będzie kursował w Tybecie, będzie specjalną wersją pociągu, który jeździ z prędkością 160 km na godzinę, poinformowało źródło Xinhua. Pociąg będzie wyposażony w instalację  tlenową i dwa rodzaje trakcji: spalinową i elektryczną, ponieważ ponad 90% toru będzie przebiegać przez obszary położone około 3000 metrów nad poziomem morza.

Spalanie wewnętrzne zostanie wykorzystane, aby pociągi mogły uruchamiać urządzenia spalinowe, aby poradzić sobie w sytuacjach awaryjnych na płaskowyżu - podało źródło.

Według Tibet Railway Construction Co. Ltd, która buduje tę linę kolejową, prędkość pociągu wyniesie 160 km na godzinę, 435-kilometrowa linia kolejowa przebiegać będzie przez 47 tuneli i 120 mostów.

Do końca 2020 roku wszystkie pociągi dużych prędkości Fuxing w Chinach przejechały bezpiecznie ponad 836 mln km, przewożąc 827 mln pasażerów.

Dotychczas eksploatowane elektryczne zespoły trakcyjne Fuxing korzystały z całego zakresu prędkości od 160  do 350 km na godzinę, co stanowi ważny krok w dziedzinie kolejowych innowacji technicznych w Chinach.