20.01. 2021 Źródło: Xinhua via china.org.cn


Qizhala - Przewodniczący Rządu TRA podczas wystąpienia.

Jak poinformował Qizhala - Przewodniczący Rządu TRA Produkt krajowy brutto (PKB) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego wzrósł w 2020 roku o 7,8 %.

PKB Tybetu przekroczył w zeszłym roku 190 miliardów juanów (około 29,2 miliarda dolarów amerykańskich), powiedział Qizhala w swoim raporcie z pracy rządu przedstawionym w środę na czwartej sesji 11. Kongresu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Dochód rozporządzalny per capita mieszkańców wsi wzrósł o 12,7%, a mieszkańców miast o 10%.

Przewodniczący wyraził uznanie dla ogromnego postępu, jakiego dokonał Tybet w walce z ubóstwem, zauważając, że roczny dochód netto wśród zarejestrowanych jako ubodzy  mieszkańców Regionu  przekroczył 10 000 juanów.

„Ponad pół wieku temu demokratyczna reforma wyzwoliła ponad milion Tybetańczyków z feudalnej pańszczyzny” - powiedział Qizhala. „Dziś region rozwiązał tysiącletni problem skrajnego ubóstwa”.

Rząd regionalny wyznaczył cel wzrostu PKB Tybetu w 2021 r. na ponad 9%, poinformował Qizhala, dodając, że dochód rozporządzalny na mieszkańca mieszkańców miast i wsi w 2021 r. ma wzrosnąć odpowiednio o 10% i 13%.

Qizhala stwierdził, że celem regionu jest stworzenie 50 000 miejskich miejsc pracy i zapewnienie, by stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła nie więcej niż 5,5 procent.