04-03-2021,  Źródło: Global Times

W połowie 2021 roku w Tybecie rozpoczną się próby działania operacyjnego teleskopu polaryzacyjnego Ali CMB (AliCPT) mające na celu zbadanie fal grawitacyjnych, poinformował o tym główny naukowiec ośrodka zarządzającego teleskopem - Zhang Xinmin.
Jest on również starszym badaczem w Instytucie Fizyki Wysokich Energii (IHEP) przy Chińskiej Akademii Nauk oraz głównym naukowcem projektu AliCPT.

„W kwietniu i maju tego roku AliCPT zakończy testy wszystkich urządzeń z wyjątkiem odbiornika w stacji teleskopowej. Przewiduje się, że instalacja odbiornika z 1700 detektorami zakończy się w połowie tego roku po próbach uruchomienia procesu śledzenia ”- powiedział Zhang Xinmin, starszy badacz w Instytucie Fizyki Wysokich Energii (IHEP)  Chińskiej Akademii Nauk, a także kierownik naukowy projektu AliCPT.

Głównym celem naukowym projektu AliCPT jest zbadanie pierwotnych fal grawitacyjnych (PGW) pochodzących z bardzo wczesnego okresu powstawania Wszechświata.

Projekt obejmuje dwa etapy. Pierwszy etap, określany jako AliCPT-1, obejmuje budowę teleskopu w regionie Ali w Tybecie na wysokości 5250 metrów, najwyższego naziemnego obserwatorium CMB na świecie, oraz otwarcie nowego okna do sondowania PGW na półkuli północnej - przekazała Chińskia Akademia Nauk.

Projekt został ogłoszony w 2014 roku i oficjalnie rozpoczęty w 2016 roku. Budowa głównego korpusu obserwatorium została ukończona w 2018 roku.

„Obecnie pierwotne fale grawitacyjne stanowią granicę fizyki wysokich energii i astronomii oraz ważne okno do zbierania znaczących danych w dziedzinie podstawowych badań naukowych” - powiedział Zhang.

Zhang oświadczył, że Ministerstwo Nauki i Technologii oraz Chińska Akademia Nauk będą nadal wspierać globalną współpracę w ramach projektu, gromadzić utalentowanych naukowców i technologów z całego świata oraz budować projekt AliCPT jako pionierskie międzynarodowe centrum badawcze w dziedzinie kosmologii.