19.03.2021 Lhasa, Autor: Palden Nyima i Daqiong, Źródło: chinadaily.com.cn.

W środę w okręgu Lhari, tybetańska Policja poinformowała opinię publiczną, że zaginiony 20 grudnia, chiński poszukiwacz przygód na lodowcu, 30-letni Wang Xiangjun, został odnaleziony martwy. Oględziny miały wykazać, że śmiałek musiał przypadkowo wpaść do lodowcowego wodospadu. Szczątki odnaleźli mieszkańcy hrabstwa Lhari pod warstwą lodu. Poszukiwania odbywały się wzdłuż cieku wodnego poniżej lodowca Yiga. 19 pracowników z okręgowych wydziałów technologii kryminalistycznych, ratownictwa i straży pożarnej utworzyło zespół dochodzeniowy, który niezwłocznie podjął się badania miejsca tragedii, po czym udało się zidentyfikować ciało mężczyzny. O całym incydencie i śmierci niefortunnego śmiałka już wcześniej poinformował media społecznościowe jego brat, Wang Long, ale wówczas policja jeszcze tego ostatecznie nie potwierdziła.
26 grudnia Wang Long podsumował całe zajście słowami: „20 grudnia mój brat postanowił zostać na zawsze w swoim ulubionym lodospadzie”.

Wiele tygodni trwało dochodzenie na dużą skalę, ale 22 lutego mimo nadal prowadzonego śledztwa, policja zasugerowała śmierć Wanga Xiangjuna, co oznaczało poszukiwania tylko martwego ciała. Wang był prawdziwym miłośnikiem lodowców i ich poszukiwaczem oraz promotorem ekologii. W Tybecie przez 7 lat zajmował się fotografowaniem i udało mu się uwiecznić na zdjęciach ponad 70 mas lodu. Zaowocowało to zaproszeniem do udziału w grudniu 2019 roku, w konferencji ONZ dotyczącej zmian klikmatu COP 25, podczas której Wang dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat lodowców. Jego celem, który traktował jak misję, była obserwacja lodowców z bliska. Chciał w ten sposób uświadomić zarówno Chinom jak i innym państwom, jakie są skutki zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.
Poszukiwano ciała Wanga Xiangjuna wokół lodowca i wzdłuż dolnego biegu wodospadu. Brało w tym udział ponad 200 osób, w tym policja, ratownicy, strażacy, pracownicy szpitala i lokalni mieszkańcy.
Tożsamość ofiary będzie oficjalnie potwierdzona po zakończeniu procedur prawnych.