2022-07-27 Źródło: CGTN

Reprezentująca Chiny [pochodząca z Tybetu] Qieyang Shijie zdobyła swój drugi brązowy medal na rozgrywanych w USA na stadionie Autzen w Eugene w stanie Oregon Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2022 po tym, jak w piątek zajęła trzecie miejsce w inauguracyjnym wyścigu kobiet w chodzie sportowym na 35-kilometrow.

31-latka kontynuując swoją dobrą formę, przekroczyła linię mety po 2:40:37 od startu ustanawiając tym samym nowy rekord Azji.

Zdjęcie z profilu jednego z portali społecznościowych Qieyang Shijie.

Tytuł Mistrzyni Świata zdobyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon  uzyskując czas 2:39:16, srebro przypadło Polce Katarzynie Zdziebło, która przeszła trasę w 2:40:03.

Wyniki 35-kilometrowego chodu kobiet, który na Mistrzostwach Świata zastąpił stary 50-kilometrowy dystans, oznaczają, że ​​wszystkie trzy zawodniczki powtórzyły swoje osiągnięcia z chodu na 20-kilometrów z zeszłego tygodnia.

Garcia Leon została pierwszą sportsmenką, która zdobyła złote medale na obydwu dystansach w chodzie sportowym podczas wielkiego turnieju lekkoatletycznego, od czasu wyczynu Roberta Korzeniowskiego, który zgarnął złote medale w chodzie sportowym mężczyzn na 20 i 50 km podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

„Zawsze marzyłam o tym, by zapisać się w historii w sportu, którym tak bardzo się pasjonuję, chód trenuję od piątego roku życia” – powiedziała reporterom Garcia Leon. „Aby przygotować się do marszu na 35 km, po moim zwycięstwie na 20 km starałem się dobrze nawodnić i dobrze odżywiać. Trenowałem, aby jak najlepiej finiszować na ostatnich 5 km”.

Tymczasem Qieyang Shijie z satysfakcją wspominała zdobycie czwartego medalu na mistrzostwach świata. „Dzisiejszy swój występ oceniam jako doskonały i czuję się naprawdę świetnie” – mówiła rozpromieniona reprezentantka Chin się.

Niestety mniej szczęśliwie wystąpiła tego dnia mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem kobiet z Tokio - Liu Shiying z trudem nawiązywała do swoich olimpijskich osiągnięć i w finale, zajęła czwarte miejsce.

Złoty medal zdobyła Australijka Kelsey-Lee Barber, która w trzeciej próbie rzuciła majestatyczne 66,91 m, srebro przypadło Amerykance Kara Winger, a trzeci stopień podium przypadł Japońce Haruce Kitaguchi.