05.09.2022 Źródło: chinadaily.com.cn Autor: Hou Liqiang

Według Ministerstwa Zarządzania Kryzysowego trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia wstrząsnęło powiatem Luding w autonomicznej prefekturze tybetańskiej Ganzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach w poniedziałek o godzinie 12:52, wywołując krajową reakcję kryzysową na poziomie Ⅳ.

Epicentrum było monitorowane na 29,59 stopnia szerokości geograficznej północnej i 102,08 stopnia długości geograficznej wschodniej, na głębokości 16 km, podało China Earthquake Networks Center.

W trzęsieniu ziemi zginęło siedem osób.

Chiny mają czteropoziomowy system reagowania kryzysowego, przy czym poziom I reprezentuje najpoważniejszą reakcję.

Ministerstwo wysłało zespół kierowany przez Min Yirena, szefa Chińskiej Administracji ds. Trzęsień Ziemi, aby pokierował działaniami niesienia pomocy ofiarom katastrofy w Luding, czytamy w komunikacie prasowym ministerstwa.

Min powiedział, że 530 ratowników wyjechało do poszkodowanego powiatu, a grupa 30 strażaków udaje się do epicentrum trzęsienia ziemi, aby sprawdzić sytuację.

Wang Xiangxi, minister zarządzania kryzysowego, przybył do centrum dowodzenia ministerstwa wkrótce po trzęsieniu, aby koordynować pomoc humanitarną.