07.09.2022 Źródło: chinadaily.com.cn

Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,8, które nawiedziło w poniedziałek powiat Luding leżący w autonomicznej prefekturze tybetańskiej Ganzi oraz Shimian w sąsiednim prefekturze Ya’an w prowincji Syczuan, wzrosła do 74, uszkodzone drogi, wstrząsy wtórne i deszcz utrudniający akcję ratunkową, spowodowały, że odpowiednie władze zdecydowały się podnieść poziom reagowania kryzysowego do  poziomu drugiego w czterostopniowej skali.

Czterdzieści osób zginęło w Luding w autonomicznej prefekturze tybetańskiej Ganzi, a pozostałe 34 w powiecie Shimian w sąsiedniej prefekturze Ya’an.

Jak poinformowano na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek przez biuro informacyjne władz prowincji Syczuan, w Ganzi zaginęło piętnaście osób, a 253 zostały ranne, w tym pięć jest w stanie krytycznym, a 70 poważnie rannych.

Domy i drogi w Ganzi są poważnie uszkodzone, sześć miasteczek zostało odcięte od zasilania elektrycznością, a jedna średnia i sześć małych elektrowni wodnych jest poważnie uszkodzonych. Według władz prefektury Ganzi od czasu pierwszego trzęsienia odnotowano ponad 10 wstrząsów wtórnych.

Biuro Rady Państwa ds. Pomocy w przypadku Trzęsienia Ziemi i Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego podniosły poziom reagowania kryzysowego na trzęsienie ziemi, które miało miejsce w poniedziałek o godzinie 12:52, do poziomu II, drugiego najwyższego poziomu w czteropoziomowej sytuacji kryzysowej system reagowania.

Dołożono wszelkich starań w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Od 8 rano we wtorek do strefy trzęsienia wysłano ponad 6650 osób, w tym żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i funkcjonariuszy Ludowych Sił Zbrojnych Policji oraz strażaków, pracowników komunikacji i personelu medycznego a także dziewięć śmigłowców.

We wtorek rano około 1900 żołnierzy z Dowództwa Okręgu Zachodniego PLA zostało wysłanych do pomocy w działaniach po trzęsieniu ziemi i w akcji ratunkowej .

Po sześciogodzinnej, nocnej podróży do miasta Moxi, epicentrum trzęsienia ziemi, dotarła grupa dowodzenia pierwszej linii pomocy. Aby zebrać szczegółowe informacje o sytuacji i wdrożyć ujednolicony plan działania, grupa nawiązała kontakt z lokalnymi władzami i departamentami zarządzania kryzysowego.

W poniedziałek po południu Dowództwo Okręgu Zachodniego PLA zleciło afiliowanym władzom, w tym Siłom Lądowym PLA i Siłom Powietrznym PLA oraz Dowództwu Wojskowemu Prowincji Syczuan i Dowództwu Wojskowemu Tybetu, przeprowadzenie natychmiastowych akcji ratunkowych i kazało im czekać na dalszą mobilizację.

Pracownicy medyczni wyposażeni w niezbędny do niesienia pomocy sprzęt, w tym namioty, generatory prądu i latarki, dotarli do ciężko dotkniętego trzęsieniem miasta Detuo, które znajduje się 20 kilometrów od epicentrum, poinformował Luo Chukai, zastępca szefa wydziału komitetu okręgowego KPCh w Luding. Dodał, że w mieście nie przywrócono jeszcze zasilania.

Lokalni mieszkańcy zamieszkali w namiotach lub zostali ewakuowani do pobliskich szkół, powiedział Luo, który był w mieście, aby pomagać w akcjach pomocy ofiarom katastrofy.

Według biura informacji władz prowincji, Syczuan przeznaczył 50 milionów juanów (7,18 miliona dolarów) na pomoc dla Ganzi a kolejne 50 milionów juanów dla Ya’an.

Huang Zhiling w Chengdu i JIANG CHENGLONG w Pekinie
Ning Guangxia przyczynił się do powstania tej historii.
Skontaktuj się z reporterami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.