22.05.2023| Źródło: CGTN

Grupa dyplomatów, specjalistów od mediów i innych międzynarodowych gości zebrała się niedawno w mieście Nyingchi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w południowo-zachodnich Chinach, aby dowiedzieć się, jak jedna lokalna społeczność równoważy zielony rozwój z ochroną środowiska.

Wizyta poprzedza Forum Rozwoju Xizang 2023 w Pekinie, zaplanowane na 23 maja.

„Po raz pierwszy przyjechałam do Tybetu 25 lat temu, kiedy byłem studentem. Studiowałem w Chinach i wybrałam tutaj. Odwiedziłem do Lhasę i okolice. Wszyscy mówią, że to Szwajcaria Tybetu, prawda? Myślę, że to najprawdziwsza prawda, ponieważ widać śnieg - szczyty górskie. Jest  pięknie” – powiedziała Anke Redl, dyrektor zarządzająca China Media Monitor Intelligence.

Rzeka Yarlung Zangbo, znana jako Matka Rzek  Tybetu, płynie przez ponad 500 kilometrów na Wyżynie Tybetańskiej, piastując bogatą kulturę. Położona nad wodą wioska Zhaxigang w  gminine Lulang przyciąga podróżników bliżej natury.

„Mamy 314 osób w 67 gospodarstwach domowych i 51 rodzinnych hotelach. W naszej wiosce prawie nie widać śmieci. Co roku ścinamy drzewa i sadzimy nowe zgodnie z przepisami. Żaden dom nie jest budowany na polach uprawnych. To część kultury tybetańskiej że ludzie muszą pielęgnować i szanować naturę” – powiedział Zhou Linfeng, który kieruje zespołem roboczym wioski Zhaxigang.

Podczas pobytu w Nyingchi dyplomaci chwalili wysiłki Tybetu na rzecz zrównoważenia rozwoju i ochrony środowiska.

„To moja pierwsza wizyta w Tybecie. Spędziłem cztery lata w Chinach. Sceneria i krajobrazy są po prostu hipnotyzujące, urzekające. Z tego, co widziałem wczoraj i dzisiaj, społeczności i wioski Tybetu rozrosły się i wyzwoliły z ubóstwa. Podczas procesu rozwoju chronią również swoje środowisko. Przejrzyste wody, bujne góry. To słowa Jego Ekscelencji Prezydenta Xi Jinpinga. A to oznacza wiele rzeczy. To cenne aktywa. Dlaczego? Ponieważ to zapewnia ludzkości istnienie. Od dwóch dni, kiedy tu jestem, myślę, że Tybet wykonuje świetną robotę, zajmując się tym” – powiedział Manasa Tagicakibau, ambasador Republiki Fidżi w Chinach.

26 kwietnia 2023 r. chińscy prawodawcy przegłosowali przyjęcie przełomowej ustawy o ochronie środowiska na WyżynieTybetańskiej. Prawo nakłada kary na podróżnych, którzy zaśmiecają płaskowyż, zapewniając, że „dach świata” jest gotowy na przyjęcie większej liczby gości, którzy chcą poznać lokalną kulturę w czystym i pięknym otoczeniu.