2017-11-14 Materiał własny na podstawie dostępnych źródeł internetowych

   11 listopada w ramach przeglądu malarstwa chińskiego w siedzibie UNESCO w Paryżu  otwarto  wystawę obrazów Thangka, zorganizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) i Chińskie Centrum Międzynarodowej Komunikacji Kulturalnej (CICCC)

Na fotografii: Long Yuxiang, przewodniczący Chińskiego Centrum Międzynarodowej Komunikacji Kulturalnej, podczas ceremonii otwarcia. (Zdjęcie / Long Jianwu).

   W ceremonii otwarcia uczestniczyło ponad 300 osób, w tym wysocy przedstawiciele UNESCO, dyplomaci akredytowani w UNESCO, osobistości francuskiej kultury  oraz przedstawiciele chińskiej społeczności mieszkający we Francji.

Na fotografii: Eric Falt, asystent dyrektora generalnego UNESCO  ds. relacji zagranicznych i informacji publicznej wygłasza przemówienie podczas ceremonii otwarcia wystawy. (Zdjęcie / Long Jianwu).

   Oficjalnie UNESCO podczas otwarcia wystawy reprezentowali Irina Bokova, dyrektor generalna i Eric Falt, asystent dyrektora generalnego ds. relacji zagranicznych i informacji publicznej. Stronie chińskiej przewodniczył Long Yuxiang członek komisji ds. zagranicznych Chińskiej Ludowej Konferencji Polityczno-Konsultacyjnej, przewodniczący Chińskiego Centrum Międzynarodowej Komunikacji Kulturalnej (CICCC).

Na fotografii: Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO w towarzystwie Long Yuxiang. (Zdjęcie / Long Jianwu).

   Otwierając wystawę  przewodniczący Long przypomniał, że przez tysiące Tybetańczycy przekazywali z pokolenia na pokolenie zasady tworzenia obrazów Thangka. Jako kwintesencja sztuki buddyzmu tybetańskiego, Regong Thangka, która prezentowana jest na wystawie, w 2009 roku została wpisana na gromadzącą światowe arcydzieła  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to wspólne bogactwo wszystkich ludzi.
   Z kolei Eric Falt stwierdził w swoim wystąpieniu, że współpraca między Chinami i UNESCO jest coraz ściślejsza i oczekuje większej wymiany i współpracy z Chińskim Centrum Międzynarodowej Komunikacji Kulturalnej (CICCC).