2018-11-29 Na podstawie: Xinhua
Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) wpisała w środę kąpiele lecznicze (wraz z całym ośrodkiem balneologicznym) Sowa Rigpa na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Decyzja została ogłoszona podczas XIII sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która odbyła się od poniedziałku do soboty w Port Louis na Mauritiusie. (Na tej samej sesji na listę wpisano także Szopki Krakowskie).

W języku tybetańskim "Lum" oznacza ogół tradycyjnej wiedzy i praktyk związanych z kąpielami w naturalnych gorących źródłach, naparach z ziół  lub parze wodnej w celu dostosowania równowagi umysłu i ciała, w celu zapewnienia zdrowia i leczenia chorób.
Sowa Rigpa to tybetańska nazwa praktyki medycznej dosłownie oznaczającej wiedzę o uzdrawianiu.Praktyka ta powstała ona na płaskowyżu Qinghajsko -Tybetańskim. Receptury tradycyjnych tybetańskich lekarstwa do leczenia chorób ziołami i minerałami pochodzą sprzed 2500 lat

Zdjęcie wykonane 21 listopada 2018 r. Zioła lecznicze używane w ośrodku balneologicznym Lum Sowa Rigpa w południowo-zachodnim Tybecie.

Zdjęcie wykonane 23 listopada 2018 r. Pracownicy Szpitala Medycyny Tybetańskiej w Shannan przy produkcji leków Lum używanych w leczniczej kąpieli Sowa Rigpa..

Zdjęcie wykonane 23 listopada 2018 r. w Szpitalu Medycyny Tybetańskiej w Shannan. Migdrol (pierwszy z lewej), jeden z uznanych mistrzów Sowa Rigpa, przekazuje swoim uczniom wiedzę na temat leczniczych kąpieli Sowa Rigpa.

Zdjęcie wykonane 23 listopada 2018 r. w szpitalu medycyny tybetańskiej w Shannan. Migdrol (pierwszy z prawej) prowadzi wywiad Lum z pacjentem przyjmującym leczniczą kąpiel Sowa Rigpa.

Zdjęcie wykonane 21 listopada 2018 r. Personel sprawdza baseny kąpielowe Lum Sowa Rigpa w Szpitalu Medycyny Tybetańskiej w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.