2019-04-02 Źródło: China Daily


Mnisi odwiedzający w piątek wystawę w Tybetańskim Muzeum Kultury w Pekinie prezentującą reformy demokratyczne w Tybecie. [Zdjęcie Hou Yu / China News Service]

Wystawa w Pekinie prezentująca reformy demokratyczne w Tybetańskim Regionie Autonomicznym dostarcza szczegółowych informacji na temat historycznych wydarzeń, które dały kres systemowi społecznemu opartemu na ucisku i wyzysku gospodarczym poddanych i niewolników.
Zanim demokratyczne reformy zostały podjęte w 1959 r., Tybet był teokratyczną feudalną strukturą gospodarczo opartą na pańszczyźnie, a w sferze stosunków społecznych charakteryzował się połączeniem władzy politycznej i religijnej.
Aby uczcić 60. rocznicę rozpoczęcia reform, w piątek w Muzeum Kultury Tybetańskiej w Pekinie otwarto wystawę „Pomnik końca pańszczyzny” . Na wystawie zaprezentowano wiele historycznych plików i zdjęć opisanych w języku mandaryńskim i angielskim, dokumentujących te wydarzenia. Wystawa będzie czynna do końca grudnia.
"Demokratyczne reformy w Tybecie podążają za historycznym trendem i reprezentują wolę narodu oraz stanowią ważne wydarzenie w rozwoju ludzkiej cywilizacji", powiedział podczas ceremonii otwarcia w piątek You Quan, członek Sekretariatu Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii  Chin i szef Departamentu Pracy Komitetu Centralnego Zjednoczonego Frontu CPC.
"Wystawa pomoże ludziom z Chin, w tym także Tybetańczykom, przypomnieć sobie wydarzenie, które diametralnie zmieniło Tybet. Pomoże także zrozumieć intencje Dalajlamy, który szuka sposobów oderwania Tybetu od Chin", powiedział podczas ceremonii wiceprzewodniczący regionu Norbu Dondrup, dodając, że Tybetańczycy mają obecnie silne pragnienie stabilności   społecznej w regionie .
Xu Jining, nauczyciel z autonomicznego regionu Mongolii Wewnętrznej, który odwiedził wystawę w niedzielę, powiedział: „Wystawa w Pekinie da ludziom w całym kraju szansę lepszego zrozumienia reform demokratycznych w Tybecie, które mogą być dla nich już bardzo odległe, ludzie zdadzą sobie sprawę z ich znaczenia dla Chin ”.
Xu, który był w podróży służbowej w Pekinie, udał się na wystawę po tym, jak dowiedział się o wystawie w wiadomościach telewizyjnych.
Inny gość, Guan Xuantong, urzędnik z prowincji Jilin, bardzo wysoko ocenił wystawę.
„Po obejrzeniu wystawy, na której prezentowane są unikalne materiały - jak np. oficjalne dokumenty rządowe i zakodowane telegramy sił separatystycznych - dla mnie ta część historii naprawdę ożyła”, powiedział Guan.