Informacja własna
W dniach 7 - 14 lipca na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej  przebywała w Chinach siedmioosobowa grupa naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się w swoich krajach sprawami chińskimi. Goście reprezentowali: Nową Zelandię, Tajlandię, Pakistan, Francję, Włochy, Rosję i Polskę. Grupa odbyła wiele roboczych spotkań m.in  Centrum Tybetańskim w Pekinie, Instytucie Chińskiego Pogranicza w Akademii Nauk Społecznych prowincji Gansu w Lanzhou, a w Urumqi (Urumczi - prowincja Xinjiang) z przedstawicielami środowisk naukowych prowincji.
Gospodarze zadbali także o to, by goście mogli zapoznać się z historią i kulturą odwiedzanych miejsc. Zwiedzili Muzeum Tybetańskie w Pekinie, odwiedzili wieś Gaxiu i słynny klasztor Labrang w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej w prowincji Gansu, w Urumczi mieli okazję odwiedzić Muzeum Systemu Karez (istniejącego do dziś systemu nawodnienia powstałego ponad 2000 lat temu) i ruiny starożytnego miasta Jiaohe, odbyć krótką podróż Chińską Koleją Wielkich Prędkości, zjeść kawałek chleba w tradycyjnej piekarni na bazarze w Urumczi i pochodzić załadowanymi wszelkim towarem bazarowymi alejkami.
Oprócz spotkań oficjalnych i nieoficjalnych z ludźmi, mieszkańcami odwiedzanych miejscowości ważne było to co można było zauważyć spacerując po ulicach, oglądać z okien samolotów, autobusów i pociągów. Dynamizm. Nowoczesność. Ogrom. Skala wszelkich zjawisk jest Chinach przeogromna.
Tylko raz miny gości ze świata zrzedły. Na wystawie poświęconej ekstremizmowi i terroryzmowi umieszczonej w słynnej hali Wystaw Międzynarodowych w Urumczi (EXPO). Autorzy wystawy "poszli na całość" fotogramy i filmy ukazują terroryzm bez osłonek, "żywcem" przeniesione z kamer monitoringu miejskiego. Cóż, każdy kraj ma swoje problemy. W prowincji Xinjiang problemem jest separatyzm i terroryzm.
Poniżej prezentujemy kilka fotografii obrazującej ten studyjny objazd dwóch chińskich prowincji.


Wspólna fotografi po spotkaniu z p. Wang Lixin Dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Zewnętrznego MSZ.

 
Wejście do Muzeum Tybetańskiego w Pekinie

 
Jedna z grup na Placu Tańców w Urumczi.


Nocny spacer mnichów. Lanzhou.


Na ulicy we wsi Gaxiu. Ganan. Tybetańska Prefektura Autonomiczna.


Jedna ze świątyń w klasztorze Labrang.


Ponad 3 kilometry n.p.m. Ganan. Tybetańska Prefektura Autonomiczna.