2020.11.26 Źródło: Xinhua

Zgodnie z ustaleniami między Nepalem a Chinami w październiku ubiegłego roku, oba kraje, po przeprowadzeniu badań, wspólnie poinformują o wysokości Czomolungmy, szczytu znanego w Nepalu jako Sagarmatha i Mount Everest na Zachodzie.

Czomolungma pozostaje wspólnym skarbem Nepalu i Chin.
Nepalscy i chińscy geodeci zakończyli proces pomiarów najwyższej góry świata i przygotowano się do ogłoszenia jej nowej wysokości.

„Na środowym posiedzeniu gabinetu zatwierdzono moją propozycję dotyczącą wspólnego ogłoszenia wysokości Mount Everest (Qomolangma)” - powiedział Xinhua Padma Kumari Aryal, nepalski minister ds. Gospodarki Ziemią, Spółdzielczości i Walki z Ubóstwem.

„Obie strony doszły już do wspólnych ustaleń co do wysokości góry. Komunikat na ten temat chcemy ogłosić w ciągu miesiąca”. Nie zdecydowano jeszcze, na jakim forum zostanie przekazana ta deklaracja.

Aby przeprowadzić pomiary za pomocą niezbędnego sprzętu pomiarowego nepalscy geodeci wspięli się na szczyt góry w maju 2019 r.

Zespół chińskich geodetów zdobył szczyt Czomolungmy w maju tego roku. Jak informują przedstawiciele rządu Nepalu obie strony ściśle ze sobą współpracowały w tej sprawie.


Chińska ekipa pomiarowa na szczycie Czomolungmy. O tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Podjęte przez rząd Nepalu wysiłki zmierzające do zmierzenia wysokości Czomolungmy były efektem spekulacji niektórych naukowców, że najwyższa góra świata skurczyła się po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 roku. Ten pomiar był pierwszym samodzielnym pomiarem Sagarmathy wykonanym przez Nepal.

Nepal uznawał wysokość 8848 metrów, zgodnie z pomiarem wykonanym w 1954 roku przez odpowiednie służby Indii.

W 1975 roku chińscy geodeci zmierzyli szczyt Czomolungma i określili jego wysokość na 8 848,13 metrów nad poziomem morza, co zostało uznane przez społeczność międzynarodową.

Podczas tych badań chiński zespół po raz pierwszy w historii ludzkości umieścił znacznik pomiarowy (tzw. marker) na samym szczycie góry, umożliwiając sześciu punktom pomiarowym u podnóża góry dokonywać jednoczesnego pomiaru wysokości szczytu.

W 2005 roku Chiny ponownie zmierzyły wysokość Czomolungmy, łącząc tradycyjne metody geodezyjne i technologie satelitarne. W wyniku tego badania skorygowano wysokość góry po zmierzeniu głębokości pokrywy śnieżnej na szczycie.

Badanie z 2005 r. wykazało, że szczyt skały ma wysokość 8844,43 m, a warstwa lodu i śniegu ma 3,5 m głębokości. Między szczytem skały a czapą śnieżną znajdował się metr nieznanego materiału, prawdopodobnie mieszanki lodu i żwiru.

W 1999 roku Towarzystwo Geograficzne USA i Bostońskie Muzeum Nauki zmierzyły wysokość szczytu i określiły go na 8850 metrów, uwzględniając śnieg leżący na samym szczycie.