2020.12.07 Źródło: Xinhua/KangbaTV/China.org.cn

Chińscy archeolodzy znaleźli drewniane figurki w grobowcu w miejscowości Sangmda Lungga, położonej w powiecie Zanda w prefekturze Ngari, w zachodniej części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Tego typu figurki odkryto na Wyżynie Tybetańskiej po raz pierwszy.


 Drewniane figurki odkopane z grobowca w Sangmda Lungga.

Według słów He Wei, badaczki starożytności z Instytutu Ochrony Zabytków TRA drewniane figurki z Sangmda Lungga przypominają te znalezione w rejonie Turpanu w Xinjiangu.
Cmentarzysko Sangmda Lungga odkryto w 2017 roku, od tego czasu znaleziono tam wiele zabytkowych przedmiotów.


Na zdjęciu fragmenty zdobionych masek grobowych odkopane w grobowcu Sangmda Lungga.

Oprócz figurek z grobowca wykopano sześć części złotych i srebrnych ozdób oraz maski, które są podobne do tych znalezionych w pobliskich grobowcach, a także do tych odkrytych w grobowcach północno-zachodnich Indii i północnego Nepalu - powiedziała uczona.
Jednocześnie przedmioty miedziane znalezione w tym miejscu są podobne do tych znalezionych w Syczuanie i Hubei w środkowych Chinach, dodała.


Fotografia z akt wykopalisk przedstawia fragmenty złotych ozdób i koralików z agatów wykopanych z grobowca Sangmda Lungga.

„Począwszy od około 300 roku przed naszą erą zaczął się na tym obszarze proces osiedlania  a w następnych dekadach i stuleciach nastąpił tu dynamiczny rozwoj społeczny, w czasie którego zintegrowały się kultury z Xinjiangu, północnego Nepalu, północnych Indii, okolic Lhasy i Shannan oraz obszarów wewnętrznych” poinformował uczony.
Po roku 600 n.e. teren cmentarzyska nie był już wykorzystywany i działalność ludzka na nim dobiegła końca - powiedziała He Wei.