29.03.2021 Źródło: Xinhua


28 marca 2021 r. ceremonia podniesienia flagi  z okazji Dnia Wyzwolenia Niewolników (Serfów) na placu przed Pałacem Potala w Lhasie. (Foto:Xinhua / Jigme Dorge)

28 marca 1959 roku Komunistyczna Partia Chin (KPCh) poprowadziła lud Tybetu do  demokratycznych reformy i zniesienia  w kraju rządzonym przez teokrację feudalnej pańszczyzny .

W niedzielę 28 marca br. otwarto pierwszy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym memoriał upamiętniający zniesienie 62 lata temu pańszczyzny. W niedzielny poranek przed memoriałem, znajdującym się w stolicy Regionu, Lhasie, stała długa kolejka gości.W 2009 roku Parlament Regionu ogłosił 28 marca jako dzień upamiętnienia wyzwolenia miliona poddanych (serfów).


28 marca 2021 r.  odwiedzający memoriał upamiętniający emancypację ponad miliona poddanych (serfów). (Foto:Xinhua / Jigme Dorge)

„Wyzwolenie miliona chłopów pańszczyźnianych było przełomowym wydarzeniem dla Tybetu” - powiedział Tsering Doje, gość memoriału i mieszkaniec Lhasy. „To pod przywództwem KPCh Tybetańczycy zaczęli prowadzić szczęśliwe życie”.

W sali pamięci znajdują się zarówno zdjęcia, jak i przedmioty z epoki pańszczyzny, w tym narzędzia tortur i artefakty rytualne wykonane z kości i skóry poddanych, a także te, które prezentują demokratyczne reformy i nowe życie byłych poddanych.
„Mamy nadzieję, że ekspozycja pomoże odwiedzającym lepiej zrozumieć przeszłość i teraźniejszość Tybetu, przypomnieć sobie historię i pielęgnować dzisiejsze dobre życie” - powiedział Li Hua, pracownik memoriału.

"Tybet dotrzyma kroku innym częściom kraju, jeśli chodzi o dokończenie budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa pod każdym względem i rozpoczęcie nowej podróży w kierunku socjalistycznej modernizacji", powiedział w sobotę Qizhala, przewodniczący rządu TRA.
"Tybet zbudował rozległe sieci kolejowe, lotnicze i autostradowe, umożliwił Tybetańczykom dostęp do wody wodociągowej, elektryczności i internetu na wsi i miastach". Tybetański Przywódca dodał, że średnia długość życia w Regionie wzrosła z 35,5 do 71,1 lat.