18.05.2023| Źródło: Global Times

Chińscy naukowcy odkryli skamielinę ichtiozaurów, gatunku dużych wymarłych gadów morskich, który w rejonie Himalajów po raz pierwszy pojawił się około 250 milionów lat temu. Chińscy naukowcy po raz drugi od lat 60. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy dokonano takiego odkrycia, znaleźli skamielinę niebywałych gadów wodnych.

Według Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii, grupa około 20 naukowców z Instytutu znalazła w styczniu tego roku skamielinę dużych kręgowców morskich datowaną na okres triasu w powiatach Tingri i Nyalam w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Naukowcy zidentyfikowali skamielinę pochodzącą od ichtiozaurów, stwierdzając to po strukturze skamieniałych kości.

Ichtiozaury to grupa wymarłych gadów morskich, które żyły w erze mezozoicznej i pojawiły się kilka milionów lat wcześniej niż dinozaury.

Ponad 200 milionów lat temu wyewoluowały w oceanach w gigantyczne zwierzęta o długości ponad 10 metrów, stając się najwcześniejszymi kręgowcami dużych rozmiarów w historii ewolucji życia na ziemi i prawdziwymi władcami świata morskiego w erze mezozoicznej.

Nie istnieje zbyt duża ilość skamieniałości tych triasowych morskich potworów. Szczególnie w środkowych i późnych stadiach późnego triasu skamieniałości ichtiozaurów znaleziono tylko w kilku regionach na całym świecie, w tym na zachodnich obrzeżach kontynentu północnoamerykańskiego, alpejskim regionie Europy i regionie Himalajów w Chinach .

W Chinach skamieniałości ichtiozaurów w regionie Czomolungmy występują głównie w warstwach morskich formacji Qulong Gongba z późnego triasu. Podczas kolejnych badań przeprowadzonych w kwietniu tego roku zespół naukowców znalazł skamieniałości ichtiozaurów w kilku miejscach oprócz Ganggi w powiecie Tingri.

Oprócz większych skamielin dorosłych ichtiozaurów, zespół badawczy odkrył również małe i smukłe żebra, które uważa się za skamieniałe szczątki szkieletowe młodocianych ichtiozaurów z Himalajów lub małe osobniki nowego gatunku ichtiozaurów.

Zespół badawczy odkrył również dużą liczbę powiązanych skamieniałości, takich jak amonity i małże, które dostarczają dalszych informacji dla zrozumienia paleooceanicznego ekosystemu Tethys w okresie triasu.