2020-04-28 Źródło: Xinhua via CHINA DAILY

Tybetański Region Autonomiczny uruchomił w sobotę w chmurze platformę umożliwiającą korzystanie z zabytkowych książek.

Na platformie dostępnych jest pięćdziesiąt rzadkich kolekcji starożytnych książek tybetańskich spośród 6581 foliałów Biblioteki Tybetańskiej, obejmujące biografie tybetańskich uczonych oraz historię Tybetu i Buddyzmu.


Od 2009 r. Tybet zaczął kompleksowo chronić swoje zabytkowe księgozbiory. W ciągu niespełna jedenastu lat zdygitalizowano zbory o wielkości 5,94 TB. [Photo / Xinhua]

„Zdecydowaliśmy się uruchomić platformę podczas Światowego Dnia Czytania w celu promowania świadomości publicznej i uczestnictwa w ochronie starożytnych książek oraz dziedzictwa cennych zasobów” - powiedział Penpa Tsering, zastępca  Centrum Ochrony Starożytnych Książek.

Tego samego dnia Biblioteka Tybetańska opublikowała online bogato ilustrowaną informację o 34 zabytkowych książkach tybetańskich pochodzących z Narodowego Katalogu Rzadkich Zabytkowych Książek.

Przez wiele lat Tybet borykał się z trudnościami związanymi z ochroną i wykorzystaniem zabytkowych ksiąg, z których większość jest rozproszona w ponad 1300 świątyniach.

W 2009 r. Tybet zaczął kompleksowo chronić swoje zbiory  zabytkowych ksiąg. Do tej pory zbadano i zarejestrowano ponad 18 000 starych książek i dokumentów oraz ustanowiono bazę danych starożytnych tybetańskich dokumentów i literatury o wielkości 5,94 TB.