04.10.20222| Źródło: China Daily

Panczen Bainqen Erdini Qoigyijabu - Gjalcen Norbu uczestniczy w ceremonii religijnej w świątyni Dżokhang w Lhasie, stolicy autonomicznego regionu południowo-zachodnich Chin, Tybetu, 18 maja 2022 r. [Zdjęcie/Tibet.CN]

W poniedziałek 3 października przeprowadzono ciekawą  dyskusję na zorganizowanym w sieci Międzynarodowym Webinarium na temat Religijnych Rytuałów i Zwyczajów Historycznych Reinkarnacji Żywych Buddów.
Eksperci biorący w nim udział podkreślali rolę rządu centralnego w systemie reinkarnacji buddyzmu tybetańskiego, mówiąc, że jest to historyczna konwencja, że ​​reinkarnacja Dalajlamy i innych żywych Buddów podlega aprobacie władz centralnych kraju.
Webinarium, sponsorowane przez trzy chińskie instytucje, w tym Chińskie Towarzystwo Badań Praw Człowieka, odbyło się przy okazji 51. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Przez lata, z „motywacji politycznych”, grupa Dalajlamy konsekwentnie podawała temat reinkarnacji Dalajlamy, twierdząc, że XIV Dalajlama ma prawo decydować o jego reinkarnacji, a rząd centralny nie ma prawa „ingerować”, powiedział Fang Sanping, współpracownik Sichuan Tibetology Institute.
Podkreślił, że roszczenie narusza konwencję historyczną.
Dodał, że od założenia systemu reinkarnacji w XIII wieku przywódcy różnych sekt religijnych buddyzmu tybetańskiego i wielcy żyjący buddowie byli obdarzeni przez centralne rządy różnych dynastii.
Fang Sanping stwierdził, że odkąd cesarz Szunzhi, pierwszy cesarz z dynastii Qing (1644-1911), który wszedł do Pekinu, przyznał tytuł V Dalajlamie, ustalono, że wszystkie intronizacje inkarnacji Dalajlamów powinny być zatwierdzane przez rząd centralny.
Intronizacja samego XIV Dalajlamy w 1940 r. również odbyła się zgodnie z tą ustaloną procedurą, dodał Fang.
Po setkach lat rozwoju system reinkarnacji Dalajlamy miał pełne rytuały religijne i zwyczaje historyczne.
„Rdzeniem systemu jest rząd centralny, który jest najwyższą władzą z prawem do ostatecznej decyzji” – podkreślił.

W 2020 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump podpisał „Tibetan Policy and Support Act of 2020”, zgodnie z którym osoba, która się reinkarnuje, ma wyłączną władzę nad „gdzie i w jaki sposób odradza się i jak ta reinkarnacja ma być uznana i jeśli jest potrzeba XV Dalajlamy." Od 2021 r. Stany Zjednoczone wprowadziły kolejne rachunki dotyczące kwestii reinkarnacji.
Działania USA ingerowały w wewnętrzne sprawy Chin, powiedział Wang Yanzhong, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Stany Zjednoczone z pewnością znają rytuały religijne i historyczne zwyczaje systemu reinkarnacji buddyzmu tybetańskiego, powiedział Wang.
Jednak kraj ten próbował narzucić własną politykę i wolę obowiązującej od setek lat konwencji oraz chińskim prawom i przepisom.