31.07.2022 Autor: Xu Yuyao Źródło:People's Daily


Sterowiec „Jimu-1” nr 3 przelatuje nad szczytem Czomolungmy podczas  rejsu badawczego. Sterowiec jest wyposażony w wiele urządzeń naukowych. (Zdjęcie publikowane dzięki uprzejmości Instytutu Badań Płaskowyżu Tybetańskiego Chińskiej Akademii Nauk)

Szczyt Czomolungma, na Zachodzie nazywany Mount Everest , jest najwyższym szczytem świata i jedną z najsłynniejszych ośnieżonych gór. Dzięki wzmożonym wysiłkom na rzecz ekologii góra środowisko naturalne Czomolungmy i jej okolic ulegają w ostatnich latach zauważalnej poprawie.

Niedawno opublikowano wstępne wyniki drugiego, rozpoczętego w maju tego roku, badania naukowego przeprowadzonego w Chinach na Wyżynie Tybetańskiej. Według zespołu naukowców, lodowce na Wyżynie i okolicznych górach pokrywają około 100 000 kilometrów kwadratowych, a pola śnieżne około 300 000 kilometrów kwadratowych. Zasoby lodu na tym obszarze wynosiły około 8850 kilometrów sześciennych, co odpowiada około 8 bilionom metrów sześciennych wody.

Lodowce i pola śnieżne są istotną częścią środowiska naturalnego na Wyżyny Tybetańskiej. Będąc źródłami wielu rzek zasilają system rzeczny Wyżyny i mają olbrzymi wpływ na warunki ekologiczne na tym terenie.


Zdjęcie przedstawia Changtang Grassland położone w głębi  prefektury Nagchu, w autonomicznym regionie Tybetu. Te wielkie stepowe połaci leżą na  wysokości ponad 4500 metrów. (Zdjęcie: You Bing/People's Daily Online)

Yao Tandong, lider zespołu badań naukowych i członek Chińskiej Akademii Nauk, powiedział People's Daily, że całkowita powierzchnia jezior na Wyżynie w latach 1976-2010 zwiększyła się o 20,2 procent, w tym jeziora Siling i Namtso. W szczególności w jeziorach uzupełnianych przez lodowce odnotowano bardziej wyraźny wzrost poziomu wody niż w tych, które nie są uzupełniane przez lodowce.

Zauważył, że jezioro Siling, niegdyś drugie co do wielkości jezioro w  Tybetańskim Regionie Autonomicznym, teraz - jako największe - zastąpiło jezioro Namtso.

Naukowcy odkryli, że rośnie pokrycie roślinnością w Narodowym Rezerwacie Przyrody Czomolungma, zwłaszcza od 2010 roku. Poprawa w strefach centralnych i strefach buforowych jest wyższa niż w strefach eksperymentalnych i obszarach peryferyjnych.

Globalne ocieplenie jest główną przyczyną topnienia lodowców, a jedną z głównych przyczyn  tego zjawiska jest również działalność człowieka. Dlatego nie wystarczy tylko ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. Działalność człowieka należy ograniczyć również na obszarach lodowcowych.

Lodowce Purog Kangri w Narodowym Rezerwacie Przyrody Changtang, na wysokości 6000-6800 metrów nad poziomem morza, zajmują powierzchnię ponad 400 kilometrów kwadratowych. Jest to największy na świecie lodowiec na niskich i średnich szerokościach geograficznych. Od 2018 roku Narodowy Rezerwat Przyrody Changtang zawiesił wszelką działalność turystyczną, w wyniku czego stopniowo odradzają się murawy w pobliżu lodowców.

Ponadto w Tybecie wspinaczka górska jest również pod ścisłą kontrolą. Zgodnie z oświadczeniem wydanym wspólnie przez Generalną Administrację Sportu i Biuro Sportu Tybetu, wspinacze, których celem są szczyty powyżej 5000 metrów w autonomicznym regionie Tybetu, muszą teraz ubiegać się o pozwolenie co najmniej miesiąc przed planowanym wejściem na szczyt.


Zdjęcie przedstawia lodowce Laigu w powiecie Baxoi w prefekturze Qamdo, Tybetański Region Autonomiczny . (Zdjęcie: Shui Xiaojie/People's Daily Online)

Wspinacze są również proszeni o przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska górskiego i praw powiązanych. W oświadczeniu stwierdzono, że organizatorzy lub wspinacze uczestniczący w nielegalnej wspinaczce będą podlegać karom administracyjnym.

Technologie również przyczyniają się do ochrony lodowców. W 2020 roku na lodowcach KoKhyung Gangri w północnej części prefektury Lhasy, wzniesiono 30-metrową wieżę monitorującą. Monitoring ujawni cechy i mechanizmy zmian lodowców w różnych warunkach pogodowych oraz sposób, w jaki wody z roztopów uzupełniają się i przyczyniają do spływu wód z górskich działów wodnych.

Tym razem zespół naukowo-badawczy utworzył w pobliżu wieży monitorującej automatyczną stację monitorowania meteorologicznego i ustawił inne urządzenia monitorujące.

Dzięki nieustannemu postępowi technologicznemu naukowcy są obecnie w stanie skuteczniej  ostrzegać o możliwych katastrofach, a tym samym lepiej chronić Wyżynę Tybetańską.

(redaktor stron internetowych: Xian Jiangnan, Bianji)