2019-03-28 Źródło: Xinhua
Około miliona chłopów pańszczyźnianych uzyskało wolność osobistą i stało się twórcami nowego społeczeństwa dzięki demokratycznym reformom w Tybecie, stwierdza "Biała Księga" opublikowana w środę przez Biuro Informacyjne Rady Państwa Chin.

Reformy przyniosły fundamentalne zmiany w tybetańskim systemie społecznym i stworzyły solidne podstawy dla ustanowienia socjalizmu w Tybecie, czytamy w "Białej Księdze" .



Demokratyczne reformy  w Tybecie zniszczyła instytucjonalne kajdany, które naruszały prawa chłopów pańszczyźnianych do życia, małżeństwa, migracji, pobytu, pracy, wolności osobistej, godności ludzkiej i edukacji, odnotowano w dokumencie.

Zauważając, że rządy ludu zostały ustanowione na różnych szczeblach, aby ludzie mogli korzystać ze swoich praw po reformie, w "Białej Księdze" stwierdzono, że po raz pierwszy w historii Tybetu władze lokalne zostały wybrane w sposób demokratyczny poprzez korzystanie z prawa do głosowania i kandydowania w wyborach.

Pomiędzy 1 a 9 września 1965 roku odbyła się pierwsza sesja Pierwszego Ludowego Kongresu Tybetu (parlamentu Regionu). Podczas tej sesji utworzono Tybetański Region Autonomiczny, a Komitet Ludowy Regionu  powstał w wyniku wyborów.

Od 1978 roku w Tybecie przeprowadzono 11 wyborów deputowanych do kongresu ludowego (rad) na szczeblu poszczególnych miejscowości, 10 na szczeblu powiatu i osiem na poziomie gmin mających podległe okręgi.

Obecnie w TRA  na wszystkich szczeblach jest 35 963 radnych  (rad) kongresów ludowych. Wśród  deputowanych Tybetańczycy i przedstawiciele autochtonicznych mniejszości zamieszkujących Tybet stanowią 92,18 procent ogółu wybranych przedstawicieli.

Zgodnie z dokumentem prawa wszystkich grup etnicznych do uczestnictwa w obradach i administrowaniu sprawami państwowymi są w pełni zagwarantowane.

Z zapisów w "białej księdze wynika, że  demokracja na poziomie społeczności lokalnych stale się rozwija i poprawia. Pod koniec 2018 roku odnotowano 5 756 lokalnych komórek związków zawodowych  z 497 082 członków.